Don Letts. Muzyka jest religią

Superstonic Sound: the Rebel Dread Documentary, Wielka Brytania/Brazylia 2009

Sylwetka Dona Lettsa, brytyjskiego diżeja, który łącząc różne gatunki muzyczne wpłynął na tworzenie i odbiór muzyki na całym świecie.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Don Letts. Muzyka jest religią w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Sylwetka Dona Lettsa, brytyjskiego diżeja, który łącząc różne gatunki muzyczne wpłynął na tworzenie i odbiór muzyki na całym świecie. Bohater dorastał w Brixton, w rodzinie imigrantów z Jamajki. Jako chłopak pojawiał się w londynskim klubie Roxy, gdzie miksował reagge z dubem i punkiem. Interesował się też filmem. Jako dokumentalista zrealizował ponad 30 filmów i klipów muzycznych. Współpracował z Elvisem Costello, The Clash i Bobem Marleyem. Po powrocie z USA założył Big Audio Dynamite, zespół popowy, łączący reggae z rockiem i hip-hopem.

Don Letts potrafił łączyć jamajski bass z brzmieniami lat 70-tych: dubem, punkiem i reggae i 80-tych: hip hopem i popem. Oto film o tym, jak mało znany brytyjski DJ wpłynął na podejście do tworzenia i odbiór muzyki na całym świecie. Don Lets dorastał w Brixton, w rodzinie imigrantów z Jamajki, wśród ojczystych brzmień i pieśni. Jako dorastający chłopak był DJ’em w legendarnym klubie Roxy i punkowe kawałki miksował z dubem i reaggae. Londyńczycy uwielbiali je. On sam wtedy mówił o sobie, że szuka swojej drogi i jest Jamajczykiem w punkowych ciuchach. Inspiracją dla niego była muzyka i multikulturalny Londyn. W tym czasie zapragnął być filmowcem. W swym pierwszym dokumencie „The Punk Rock Movie” uchwycił oczywiście ducha punka, w następnych filmach i klipach (w sumie nakręcił ich ponad 30) współpracował z Elvisem Costello, The Clash i Bobem Marleyem. Z The Clash odbył nawet podróż w 1981 roku do Nowego Jorku, gdzie poznał rap. Po powrocie założył Big Audio Dynamite, zespół popowy, który łączył reggae z rockiem i hip hopem. „Don Letts. Muzyka jest religią” to spotkanie trzech pokoleń DJ’ów w rodzinie Lettsów i opowieść o tym, jak jamajski bas zmienił brytyjską muzykę i społeczeństwo. Syn Dona jest obecnie DJ’em i producentem dubstepu, najnowszego brzmienia w Londynie.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×