Drang nach Westen

Polska 2010

W okolicach Szczecina, po niemieckiej stronie granicy rozpoczął się boom migracyjny, który trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Polacy zaczęli wykupywać mieszkania i domy położone na terenie Niemiec.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Drang nach Westen w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Cezary Łazarewicz Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

W okolicach Szczecina, po niemieckiej stronie granicy rozpoczął się boom migracyjny, który trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Otwarcie granic europejskich sprawiło, że Polacy zaczęli wykupywać mieszkania, domy i działki budowlane położone na terenie Niemiec. Był to czas, gdy ceny nieruchomości w Szczecinie poszybowały w górę, a w Niemczech spadły z powodu wyludnienia tych terenów i masowej ucieczki do bogatszych zachodnich Niemiec.

W okolicach Szczecina, po niemieckiej stronie granicy rozpoczął się boom migracyjny, który trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Otwarcie granic europejskich sprawiło, że Polacy zaczęli wykupywać mieszkania, domy i działki budowlane położone na terenie Niemiec. Był to czas, gdy ceny nieruchomości w Szczecinie poszybowały w górę, a w Niemczech z powodu wyludnienia tych terenów i masowej ucieczki do bogatszych Niemiec Zachodnich - spadły w dół. W ciągu ostatnich lat mentalna granica Polski wnika głęboko w głąb Niemiec. Im bliżej granicy, tym więcej Polaków. Przy granicy są już wsie, gdzie Polacy stanowią nawet 10 procent ogółu ludności. Dla nowych osadników duże znaczenie ma fakt, że przeprowadzka do Niemiec nie oznacza dla nich emigracji. Bo Zaodrze traktowane jest już jak zamiejska sypialnia Szczecina, do której łatwo wrócić po pracy, i równie łatwo wyjechać. To nie jest też ucieczka z Polski. Po niemieckiej stronie granicy, z opuszczonych fabryk i enerdowskich pegeerów, tworzy się nowa społeczność, która nadaje ton i zmienia senne miasteczka i wsie dawnego NRD. To interesująca historia ludzi, dzięki którym Europa ma szansę być w pełni zjednoczona.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×