Draża - czetnik. Legenda Kresów

Draża - czetnik. Legenda Kresów, Polska 2016

Dragan Sotirović - legenda partyzantki serbskiej i polskiej. Przez lata powojenne i czasy komunizmu był nie tyle zapomniany, co przemilczany.

 • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Jerzy Oleszkowicz

Draża - czetnik. Legenda Kresów w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Sebastian Cybulski
 • Michał Chołka
 • Evgen Malinowski
 • Grupa Rekonstrukcji Historycznej "SAN"

Twórcy

 • Henryk Janas Zdjęcia
 • Wojciech Majda Scenografia
 • Jerzy Oleszkowicz Scenariusz
 • Jerzy Oleszkowicz Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dragan Sotirović to legenda partyzantki serbskiej i polskiej. Przez lata powojenne i czasy komunizmu był nie tyle zapomniany, co przemilczany. Nie mogło być inaczej, ze względu na jego działalność i poglądy. Pierwszy współpracownik generała Mihajlovića w antyhitlerowskim i antykomunistycznym ruchu oporu w Jugosławii. Później żołnierz i dowódca oddziału AK we Lwowie i na Rzeszowszczyźnie.

Życie Dragana Sotirovića to historia niezwykła. Można powiedzieć, że to legenda partyzantki serbskiej i polskiej. Przez lata powojenne i czasy komunizmu była nie tyle zapomniana, co przemilczana. Nie mogło być inaczej, ze względu na jego działalność i poglądy. Pierwszy współpracownik generała Mihajlovića w antyhitlerowskimi antykomunistycznym ruchu oporu w Jugosławii. Później żołnierz i dowódca oddziału AK we Lwowie i na Rzeszowszczyźnie. Wielokrotnie aresztowany, torturowany (więzienia w Belgradzie, stalagi w Rawie Ruskiej i Stryju, więzienia we Lwowie, Jarosławiu i Moskwie tu skazany na 10 lat łagru, Rzeszowie) zawsze szczęśliwie wychodził z opresji. Zdolności dowodzenia, wymagania wobec podwładnych, brawurowe ucieczki i skuteczna walka w partyzantce budują jego autorytet i legendę wśród żołnierzy. To mieszanka niepokornej natury, bohaterstwa, przenikliwości, ale i odwagi do oddania swego życia w walce o niepodległość dwóch ojczyzn: Serbii i Polski. Jego wrogowie to hitlerowskie Niemcy i sowieci a dokładnie komuniści, którym nie zależy na niepodległości sojuszników. Szybko zrozumiał polityczne mechanizmy, które na zawsze pozbawiły go ukochanej ojczyzny i rodziny. To, co pomagało mu przetrwać, to głęboka wiara i religijność wpajana od najmłodszych lat przez rodziców i duchowych opiekunów. Pielgrzymki na świętą Górę Athos kształtują go w młodości i dają mu siłę po wojnie. Dodatkowo w czasach gdy nie mógł powrócić do ojczyzny, przebywając na emigracji, dają mu możliwość spotkania się z - pozostawionym w Serbii z mamą w czasie wojennej zawieruchy, później osieroconym - synem.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×