Droga wodna niestrzeżona

Droga wodna niestrzeżona, Polska 2016

Próba odkrycia tajemnicy skoku Lecha Wałęsy przez płot Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Zdarzenie to stało się głównym elementem mitu założycielskiego Wałęsy jako bohatera "Solidarności".

 • Czas trwania: 49 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Andrzej Turkowski, Łukasz Korwin

Droga wodna niestrzeżona w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Andrzej Turkowski Reżyseria
 • Łukasz Korwin Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Próba odkrycia tajemnicy skoku Lecha Wałęsy przez płot Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Zdarzenie to stało się głównym elementem mitu założycielskiego Wałęsy - człowieka przez jednych uważanego za bohatera "Solidarności", przez innych za zdrajcę. Przy różnych okazjach Wałęsa podawał sprzeczne wersje opowieści o okolicznościach i miejscu słynnego skoku przez płot. Ostatnio sprawa ta nabrała innego znaczenia i stała się częścią teorii, że Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB.

Film dokumentalny jest próbą odkrycia tajemnicy rzekomego skoku Lecha Wałęsy przez stoczniowy płot w sierpniu 1980 r. , który stał się głównym elementem mitu założycielskiego Wałęsy - człowieka przez jednych uważanego za bohatera Solidarności, przez innych za zdrajcę tysiąclecia. Przy różnych okazjach Wałęsa sam podawał sprzeczne wersje opowieści o okolicznościach i miejscu słynnego skoku przez płot. Autorzy filmu zebrali szereg relacji świadków i znawców tematu. Jerzy Kozłowski - pseudonim Kolega - tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa w Stoczni Gdańskiej jest jedyną osobą, która podobno widziała Wałęsę przeskakującego przez płot. Dla samego Lecha Wałęsy legendarny skok jest trudnym do wytłumaczenia epizodem. Może z tego wynikać, że późniejszy prezydent Polski był sterowany przez tajne służby i został wprowadzony do stoczni w krytycznym momencie. Ostatnio sprawa skoku przez płot nabrała niezwykłego znaczenia i stała się częścią oskarżenia Lecha Wałęsy o agenturalność. Być może na naszych oczach wielki mit Lecha Wałęsy chwieje się pod ciosami coraz poważniejszych, udokumentowanych faktów, opinii i komentarzy. W filmie biorą udział: Andrzej Bulc, Anna Walentynowicz, Jerzy Borowczak, Henryk Lenarciak, Lech Wałęsa, prof. dr hab. Sławomir Cenckiewicz, Krzysztof Wyszkowski, Klemens Niech, Henryk Jagielski, Jerzy Kozłowski, prof. Paweł Bożyk, ks. prałat Henryk Jankowski, Kazimierz Szołoch.

Komentarze

Skomentuj
 • Lech (gość)

  Jestem Za a nawet Przeciw hehe

  16.08.2017 22:58
 • Lech (gość)

  Jestem Za a nawet Przeciw hehe

  16.08.2017 22:58

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×