Droga wśród piasków

Du sable au gourdon, Mauretania/Francja 2009

Obserwując dynamikę zmian zachodzących w Mauretanii, autorzy zastanawiają się, jak będzie wyglądał kraj za kilkadziesiąt lat.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Droga wśród piasków w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Położona na północnym zachodzie Afryki Mauretania to w znacznej mierze kraj pustynny. Piaski od wieków odgradzały Mauretańczyków od wrogów, stanowiąc gwarancję przetrwania dla ich kultury i tradycji. W 2005 roku rozpoczęto budowę 470-kilometrowej drogi, która połączyła stolicę Nawakszut z centrum ekonomicznym Nouadhibou. Wraz z krajobrazem zmienia się mentalność Mauretańczyków. Nowinki technologiczne i postęp cywilizacyjny sprawiły, że młodzi ludzie zaczęli myśleć inaczej niż ich rodzice i dziadkowie.

Mauretania w 80% jest pustynią. Piaski od wieków były przeszkodę nie do pokonania dla wrogów, którzy chcieli ją podbić, oraz gwarancją bezpieczeństwa dla niezmienności kultury i tradycji Mauretańczyków. Zmienia się to jednak za sprawą postępu technologicznego na świecie i w tym kraju. W 2005 roku rozpoczęto budowę drogi, liczącej 470 kilometrów i łączącej dwa główne miasta: stolicę Nawakszut i stolicę ekonomiczną Nouadhibou. Piasek zmienił się w asfalt, a Mauretanię już łatwo przejechać wzdłuż i wszerz. Wraz z krajobrazem zmienia się także mentalność ludzi. Otwarcie na nowinki technologiczne i postęp cywilizacyjny powoduje, że młodzi myślą kompletnie inaczej niż ich rodzice i dziadkowie. Ponadto obserwuje się coraz większy napływ turystów z ich kulturą i obyczajami, które przenikają do codzienności Mauretańczyków. Jaki ten kraj będzie za kilkadziesiąt lat?

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×