Polska/Niemcy 2014
Film przedstawia wydarzenia, poprzedzające wybuch II wojny światowej, świadczące o przygotowaniach Hitlera do napaści na Polskę. Będzie mowa m.in. o zajęciu Czechosłowacji i aneksji Austrii.
Pierwsza część filmu przedstawia wydarzenia, poprzedzające wybuch II wojny światowej, świadczące o konsekwentnych przygotowaniach Hitlera do napaści na Polskę. Eksperci i świadkowie wydarzeń opowiadają o agresywnych zapędach Trzeciej Rzeszy, takich jak: zajęcie Czechosłowacji, wkroczenie do zdemilitaryzowanej Nadrenii, aneksja Austrii, żądania Hitlera dostępu do korytarza gdańskiego. Geneza konfliktu obejmuje też wojnę propagandową prowadzoną przez Goebbelsa, m.in. podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow i incydent na Przełęczy Jabłonkowskiej.
Dwuczęściowy film dokumentalny powstały w koprodukcji niemieckiej ZDF i Telewizji Polskiej z dużym udziałem Polaków, między innymi Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego i Budzimiry Wojtalewicz oraz najwybitniejszych polskich historyków. Pierwsza część przedstawia istotne wydarzenia, poprzedzające wybuch II wojny światowej, świadczące o konsekwentnych przygotowaniach Hitlera do napaści na Polskę. Eksperci i świadkowie tamtych wydarzeń opowiadają o agresywnych zapędach Trzeciej Rzeszy, takich jak zajęcie Czechosłowacji przez oddziały niemieckie, wkroczenie do zdemilitaryzowanej Nadrenii, a tym samym naruszenie Traktatu Wersalskiego, aneksja Austrii w 1938 r. , żądania Hitlera dostępu do korytarza gdańskiego. Geneza tej wojny obejmuje też wojnę propagandową prowadzoną przez Goebbelsa, podpisanie tajnego paktu Ribbentrop - Mołotow, incydent na przełęczy Jabłonkowskiej 26 sierpnia 1939 roku, zacumowanie 25 sierpnia pancernika Schleswig - Holstein z uzbrojonymi oddziałami na pokładzie przy gdańskim nabrzeżu. Dzień wybuchu wojny pozostał w pamięci wielu osób, które o nim opowiadają. Andrzej Wajda opowiada o rozstaniu z ojcem, który wyjechał, aby wziąć udział w wojnie. Roman Polański podzieli się wzruszającymi, osobistymi historiami, jakie przeżył w pierwszych dniach wojny. Budzimira Wojtalewicz wspomina sytuacje i nastroje, jakie panowały w Gdańsku tuż przed wybuchem wojny oraz o swoim późniejszym udziale w powstaniu warszawskim. O życiu w przedwojennym Gdańsku opowiada również Joachim Scholz. Piotr Kieszkowski przedstawi historię wydarzeń i nalotów na Wieluń, o których usłyszymy też z ust Otto Schmidta, niemieckiego pilota bombardującego to miasto 1 września. Henry Glanz opowie, jak uratował się przed Holocaustem. Wydarzenia komentują najwybitniejsi historycy polscy, brytyjscy i niemieccy, specjalizujący się w historii II wojny światowej: Paweł Machcewicz, Ian Kershaw, Richard Overy, Soenke Neitzel, Jochen Böhler.
g. (gość)
ciekawe jaki procent Niemców to oglądał
09.09.2014 21:49Andy (gość)
A kiedy powtórka drugiej części bo przegapiłem początek filmu :(
09.09.2014 21:38nuta (gość)
Szkoda, że na drugą część trzeba aż tydzień czekać...
03.09.2014 09:22Polak (gość)
1939 hitler 2014 putin czy nie robi tak samo. NATO obudz sie
02.09.2014 21:22Marcin (gość)
dla mnie rewelacyjny dokument :)
02.09.2014 20:49Krzysiek (gość)
Oglądałem go wczoraj. Polecam
02.09.2014 19:57Telemagazyn z wydaniem magazynowym: