Duch króla Leopolda

King's Leopold's Ghost, USA 2006

Autorka ujawnia przemilczane do tej pory fakty na temat kolonialnego panowania Belgów w Kongu. Szacuje się, że liczba ofiar terroru króla Leopolda II sięga 15 milionów.

  • Czas trwania: 115 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Duch króla Leopolda w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W czasach kolonialnych Belgia cieszyła się jedną posiadłością na Czarnym Lądzie - Kongiem. Skarbiec króla Leopolda II zasilały zyski z eksploatacji bogactw naturalnych, głównie kauczuku i kości słoniowej. Belgowie nie tylko prowadzili zatrważającą politykę rabunkową, ale i w bezlitosny sposób traktowali tubylców. Pozbawieni praw Kongijczycy z byle powodów byli więzieni, okaleczani i zabijani. Dzieci zamordowanych wcielano do armii lub oddawano zakonnikom na wychowanie. Szacuje się, że liczba ofiar tego terroru mogła sięgać 15 milionów.

W czasach kolonialnych Belgia cieszyła się jedną posiadłością na Czarnym Lądzie - Kongiem. Za sprawą ambicji króla Leopolda II ów rozległy afrykański kraj przepoczwarzono w jego prywatny kombinat przemysłowy, który przyniósł krociowe zyski monarsze oraz śmierć i cierpienie milionom miejscowym. Kongo, ponad 76 razy większe od Belgii, od lat 80. XIX wieku pozostawało formalną własnością Leopolda II. To właśnie jego skarbiec zasilały zyski z eksploatacji bogactw naturalnych, głównie kauczuku i kości słoniowej. Belgowie nie tylko prowadzili zatrważającą politykę rabunkową, ale i w bezlitosny sposób traktowali tubylców. Pozbawieni jakichkolwiek praw Kongijczycy z byle powodów byli więzieni, chłostani, okaleczani i zabijani. Dzieci zamordowanych wcielano do armii lub oddawano zakonnikom na wychowanie. Szacuje się, że liczba ofiar tego terroru mogła wynieść nawet piętnaście milionów. Sięgając do źródeł archiwalnych - tekstów, zdjęć i archiwów filmowych, reżyserka Pippa Scott ujawnia przemilczane dotąd fakty na temat kolonialnego panowania Belgów w Kongu.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×