Dyliżans

Stagecoach, USA 1939

Akcja rozgrywa się w 1885 roku. W podróż dyliżansem z Tonto do Lordsburga w Nowym Meksyku rusza ciężarna żona oficera, lekarz alkoholik i wygnana z miasteczka prostytutka.

 • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Western
 • Reżyseria: John Ford

Dyliżans w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Claire Trevor jako Dallas
 • John Wayne jako The Ringo Kid
 • Andy Devine jako Buck
 • John Carradine jako Hatfield
 • Thomas Mitchell jako Doc Boone
 • Louise Platt jako Lucy Mallory
 • George Bancroft jako Marshal Curly Wilcox

Twórcy

 • Dudley Nichols Scenariusz
 • John Ford Reżyseria
 • Bert Glennon Zdjęcia
 • Gerard Carbonara Muzyka

Opis programu

ZwińRozwiń

Akcja rozgrywa się w 1885 roku. W podróż dyliżansem z Tonto do Lordsburga w Nowym Meksyku rusza ciężarna żona oficera, lekarz alkoholik i wygnana z miasteczka prostytutka. Wkrótce dołączają do nich inni: podejrzany o defraudacje bankier, szeryf, szuler i wyjęty spod prawa kowboj Ringo Kid, który zamierza pomścić śmierć brata i ojca. W pewnym momencie dyliżans zostaje zaatakowany przez zbuntowanych Apaczów. W obliczu niebezpieczeństwa opadają maski pozorów i społecznych stanowisk, a najszlachetniejsi okazują się ci najbardziej pogardzani.

Najdoskonalszy przykład tradycyjnego westernu - John Wayne jako szlachetny mściciel, zakochany w świętej ladacznicy i odpierający atak plemienia zbuntowanych i rządnych krwi Apaczów. Słusznie nazywany jest "Dyliżans" największym osiągnięciem westernu tradycyjnego, choć bez wątpienia jest również dziełem wykraczającym poza ramy gatunku. Obok wszystkich elementów klasycznego westernu: komedii dell'arte amerykańskiego Zachodu, motywu podróży, która zmienia się w ucieczkę i poszukiwanie, sekwencji ataku Indian czy wątku szlachetnego złoczyńcy i sprawiedliwej zemsty, udało się twórcy rozegrać w "Dyliżansie" kameralny dramat ludzi w sytuacji ekstremalnej, niemal ostatecznej. To m.in. czyni z filmu Forda wzorcowy przykład westernu konwencjonalnego, ale też obraz, od którego zaczyna się nurt westernu realistycznego. Inspirowana "Baryłeczką" Guya de Maupassanta akcja rozgrywa się w 1885 roku. W niebezpieczną podróż dyliżansem z Tonto do Lordsburga w Nowym Meksyku rusza ciężarna żona oficera (Louise Platt), lekarz-alkoholik (Thomas Mitchell) i Dallas (Claire Trevor), wygnana z miasteczka prostytutka. Wkrótce dołączają do nich inni: podejrzany o defraudacje bankier Gatewood (Berton Churchill), szeryf Curly Wilcox (George Bancroft), szuler Hatfield (John Carradine) i wyjęty spod prawa kowboj Ringo Kid (John Wayne), który zamierza pomścić śmierć swojego brata i ojca. W pewnym momencie dyliżans zostaje zaatakowany przez zbuntowanych Apaczów pod wodzą Geronimo. W obliczu niebezpieczeństwa opadają maski pozorów i społecznych stanowisk, a najszlachetniejsi okazują się ci najbardziej pogardzani jak Dallas, kobieta lekkich obyczajów, ale o anielskim sercu czy Ringo Kid, rewolwerowiec z zasadami. Choć John Wayne miał już na koncie około 80 ról, to właśnie dzięki "Dyliżansowi" zaczęła się kształtować jego wielka filmowa legenda. Co ciekawe, na planie westernu Forda za największą gwiazdę uchodziła zapomniana dziś już Claire Trevor i to ona właśnie otrzymała najwyższą gażę. Reżyser przyjął wówczas wobec Wayne'a zaskakującą strategię. Dokuczał mu, przedrzeź

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.4 Głosów: 11

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×