Dzieci pomarańczowej wojny

Children of Agent Orange, Francja 2011

W latach 1961-71 Amerykanie chcieli zniszczyć roślinność, która pomagała Wietnamczykom w ukrywaniu się. W wyniku działania rozpylanych toksyn w Wietnamie do dziś mieszkają miliony upośledzonych ludzi.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Dzieci pomarańczowej wojny w telewizji

ZwińRozwiń
  • Poniedziałek 08.07.2013 23:50

    TVP 2

  • Piątek 15.02.2013 00:25

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Agent Orange i inne herbicydy to broń, która spowodowała najwięcej zniszczeń podczas wojny w Wietnamie. W latach 1961-71 nad Wietnamem Południowym rozpylono ponad 80 milionów litrów pestycydów z toksycznymi związkami chemicznymi. Amerykańskie wojska chciały zniszczyć roślinność, która pomagała Wietnamczykom w ukrywaniu się. W Wietnamie do dziś mieszkają miliony ludzi upośledzonych w wyniku działania toksyn; urodziło się też około pół miliona dzieci z defektami genetycznymi spowodowanymi przez rozpylany Agent Orange.

Truong Van Hue jest weteranem wojennym. W czasie wojny był w ruchu oporu, przyłączył się do partyzantki Ho Chi Minha. Ożenił się w roku 1997, nie wiedząc, że jest chory. Ma dwoje dzieci. Oboje są ciężko chore w wyniku działania Agent Orange, czynnika pomarańczowego. Syn urodził się w roku 1998, poród przebiegł prawidłowo. Córka też urodziła się w sposób normalny, ale okazało się, że jest opóźniona w rozwoju. Oboje wymagają całodobowej opieki. Rodzice muszą się nimi cały czas zajmować, karmić, pilnować ich snu i codziennych zajęć. Dzieci nie są w stanie nic zrobić same. Rodzice pojechali z nimi do miasta Ho Chi Minh na badania. Okazało się, że zdrowie dzieci zostało zniszczone przez czynnik pomarańczowy. Preparatem tym zostały spryskane tereny, na których w czasie wojny służył Truong Van Hue. Agent Orange i inne herbicydy to broń, która spowodowała najwięcej zniszczeń podczas wojny w Wietnamie. W latach 1961 - 71 nad Wietnamem Południowym rozpylono ponad 80 milionów litrów herbicydów z dioksynami. Głównie na terenach, gdzie działali partyzanci Vietcongu. Amerykańskie wojska chciały zniszczyć roślinność, która pomagała Wietnamczykom się ukrywać. Herbicydy zabijały także zwierzęta. W Wietnamie do dziś żyją miliony ludzi upośledzonych w wyniku działania toksyn z czasów wojny. Tereny, na których toczyła się wojna, są nadal poważnie skażone. W niektorych miejscach poziom dioksyn jest 400 razy wyższy od normalnego. Doktor Nguyen Thi Phuong Tan, kierownik oddziału rehabilitacji w szpitalu Tu Du w mieście Ho Chi Minh, podaje w filmie, że w sumie urodziło się około pół miliona dzieci z defektami genetycznymi spowodowanymi przez rozpylany nad Wietnamem podczas wojny Agent Orange. A wiele dzieci w ogóle się nie urodziło, bo ich matki nie mogły donosić ciąży. Po wojnie wiele krajów pomagało Wietnamowi stanąć na nogi. Niektóre kraje Zachodu przez całe dziesięciolecia dostarczały pomocy rozwojowej. Przysyłały nie tylko pieniądze, ale również specjalistów. Fundusze pomocowe pochodzą także od wietnamskich władz i zagranicznych organizacji dobroczynnych.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×