Dziecko, śmierć i prawda

Das Kind, Der Tod und die Wahrheit, Niemcy 2009

Ekipa telewizji France 2 w Strefie Gazy zrobiła zdjęcie, które wstrząsnęło światem. Dla zachodnich mediów dramatyczne zdjęcie stało się jednym z symboli izraelskiej przemocy wobec Palestyny.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Dziecko, śmierć i prawda w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Ekipa telewizji France 2 w Strefie Gazy zrobiła zdjęcie, które wstrząsnęło światem. Palestyński mężczyzna krył się za betonowym kręgiem, starając się jednocześnie osłonić syna. Chłopiec miał wówczas ponieść śmierć od kul izraelskich żołnierzy. Dla zachodnich mediów dramatyczne zdjęcie stało się jednym z symboli izraelskiej przemocy wobec Palestyny. Mówi się nawet, że fotografia posłużyła członkom Al-Kaidy do celów propagandowych i rekrutacji nowych zwolenników. Z czasem okazało się, iż autorzy zdjęcia dopuścili się manipulacji.

Ekipa telewizji France 2 w Strefie Gazy zrobiła zdjęcie, które wstrząsnęło światem - palestyński mężczyzna krył się za betonowym kręgiem, starając się jednocześnie osłonić syna. Chłopiec, 12-letni Mohammed al-Durah miał wówczas ponieść śmierć od kul izraelskich żołnierzy. Wśród głosów oburzenia wywołanych przez fotografię, dało się także usłyszeć oskarżenia o manipulację ze strony kamerzysty, który miał ową tragiczną scenę utrwalić. Dla zachodnich mediów dramatyczne zdjęcie stało się jednym z symboli izraelskiej przemocy wobec Palestyny. Świat islamski zadrżał z gniewu, a wśród muzułmanów krążyły nawet ulotki nawołujące do pomszczenia zamordowanego dwunastolatka. Mówi się nawet, że dramatyczna fotografia posłużyła członkom Al-Kaidy do celów propagandowych i rekrutacji nowych zwolenników. Z czasem okazało się jednak, iż autorzy zdjęcia dopuścili się manipulacji. Kto i w jakim celu popełnił mistyfikację? Co naprawdę stało się z Mohammedem al-Durahem i jego ojcem? Odpowiedzi na te pytania szukali twórcy filmu "Dziecko, śmierć i prawda". Wynik dochodzenia okazał się szokujący.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×