Dzielna mała ciuchcia

The Little Engine that Could, USA 2010

Ciuchcia chciałaby wyruszyć z zaczarowanej krainy do świata ludzi. Martwi się, że z powodu niewielkich rozmiarów nigdy nie wyjedzie poza teren lokomotywowni. Pewnego dnia nadarza się ku temu okazja.

  • Czas trwania: 85 minut, Gatunek: Film animowany
  • Reżyseria: Elliot M. Bour

Dzielna mała ciuchcia w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Bob Hilgenberg Scenariusz
  • David Koepp Scenariusz
  • Elliot M. Bour Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Pociągi z zaczarowanej krainy, którymi zawiaduje gadająca wieża ciśnień, dostarczają dzieciom z rzeczywistego świata piękne sny i marzenia. Mała ciuchcia pracuje jako ustawiacz. Ponieważ jest drobnych rozmiarów, otrzymuje zadania tylko w obrębie bazy. Bohaterka nie wierzy, że kiedykolwiek wyruszy z ładunkiem do świata ludzi. Żali się starej lokomotywie, że niewielkie gabaryty uniemożliwią jej realizację pragnień. W odpowiedzi słyszy zachętę do uwierzenia w siebie. Tego dnia parowozik postanawia pomóc przyjacielowi.

Mała, zawsze uśmiechnięta ciuchcia pracuje w zaczarowanej krainie jako ustawiacz. W jej lokomotywowni inne pociągi, pod kierownictwem gadającej wieży ciśnień, dostarczają dzieciakom z rzeczywistego świata piękne sny i marzenia. Ponieważ parowozik jest naprawdę drobnych rozmiarów, pomaga tylko w obrębie bazy. Nie wierzy, że kiedykolwiek dostanie zlecenie z prawdziwego zdarzenia i wyruszy z załadunkiem do świata ludzi. Pewnego razu, żaląc się starej lokomotywie na temat swoich niewielkich gabarytów i możliwości, słyszy w odpowiedzi, że jeśli uwierzy w siebie, to podoła każdemu wyzwaniu. Tego samego dnia w lokomotywowni zapanowuje kompletny chaos, a tunel do rzeczywistego świata zawala się. To prawdziwa katastrofa, ponieważ stary parowóz, z którym z rana rozmawiała bohaterka, przez nieuwagę wwiózł na ich teren prawdziwego chłopca. Mała dzielna ciuchcia, pragnąc pomóc staremu przyjacielowi, postanawia wziąć sprawy w swoje... tłoki. Niemal wszystkie dzieciaki drżą z ekscytacji na widok lokomotyw. Jeżeli w grę wchodzi parowóz z wielkim kominem, błyszczącą farbą i uśmiechniętą twarzą, to radość młodego człowieka nie zna granic. Bazują na tym twórcy najpopularniejszych współcześnie seriali animowanych dla młodych widzów - "Tomka i przyjaciół" czy "Stacyjkowa". Także Julian Tuwim wiedział, o którym pojeździe napisać wiersz, by zaczarować dzieci. Już w 1906 roku na użytek szkółek niedzielnych w USA ukazała się krótka historia o dzielnej lokomotywie, która dzięki samozaparciu i odwadze dokonała wspaniałych rzeczy. Pełniejsza i najpopularniejsza wersja opowiastki wyszła jednak 24 lata później spod pióra Arnolda Munka, tworzącego pod pseudonimem Watty Piper. W 1991 roku powstała pierwsza ekranizacja kolejowej historyjki. W końcu wytwórnia Universal we współpracy z Crest Animation Productions zrobiła na jej podstawie pełnometrażową animację pod tytułem "Dzielna mała ciuchcia". Reżyserię powierzono Elliotowi M. Bourowi, który wcześniej pracował przede wszystkim jako animator lub jego asystent. Wziął udział w tworzeniu takich kreskówek, jak "Mulan", "P

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×