Dzień weselny

A Wedding, USA 1978

Niezbyt urodziwa panna młoda, pochodząca z nowobogackiej rodziny Brennerów, wychodzi za mąż za potomka arystokratycznego rodu Sloanów. Ślub i wesele Muffin i Dina trudno zaliczyć do udanych.

 • Czas trwania: 130 minut, Gatunek: Komediodramat
 • Reżyseria: Robert Altman

Dzień weselny w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Geraldine Chaplin jako Rita Billingsley
 • Carol Burnett jako Katherine "Tulip" Brenner
 • Lillian Gish jako Nettie Sloan
 • Mia Farrow jako Elizabeth "Buffy" Brenner
 • Howard Duff jako Jules Meecham
 • Vittorio Gassman jako Luigi Corelli
 • Desi Arnaz jr jako Dino Sloan Corelli

Twórcy

 • Robert Altman Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dzień zaślubin Muffin i Dina. Niezbyt urodziwa panna młoda, pochodząca z nowobogackiej rodziny Brennerów, wychodzi za mąż za potomka arystokratycznego rodu Sloanów. Obie rodziny nie darzą się sympatią, wytykają sobie brak znajomości etykiety, prostactwo lub wyniosłość. Rodzinne niesnaski to tylko jeden z powodów, dla których ślub i wesele nie mogą być zaliczone do udanych. Kościelny obrządek jest zaburzany przez cierpiącego na demencję kapłana, a przyjęcie zakłóca skrywana przed krewnymi śmierć babki Sloan oraz ujawniane skandale.

Dzień ceremonii zaślubin Muffin (Amy Stryker) i Dina (Desi Arnaz Jr.). Niezbyt urodziwa panna młoda pochodzi z nowobogackiej rodziny Brennerów, która z dumą pokrywa koszty wesela. Jej wybranek to potomek arystokratycznego rodu Sloanów, którego szlachetność została zachwiana przez ojca pana młodego, włoskiego imigranta Corelliego (Vittorio Gassman). Obie rodziny nie darzą się sympatią, wytykając sobie brak znajomości etykiety, prostactwo lub nadmierną wyniosłość. Ale rodzinne niesnaski to tylko jeden z powodów, dla których ślub i wesele nie mogą być zaliczone do udanych. Kościelny obrządek jest notorycznie zaburzany przez cierpiącego na demencję starczą kapłana (John Cromwell). Przyjęcie w rezydencji zakłóca natomiast skrywana przed krewnymi śmierć nestorki rodu, babki Sloan (Lillian Gish) oraz cała gama ujawnianych stopniowo skandali i romansów gości. Jeśli wierzyć słowom Roberta Altmana "Dzień weselny" zrodził się dzięki przypadkowi. Pytany kiedyś o plany na przyszłość, których reżyser wówczas nie miał, Altman miał stwierdzić żartobliwie, że zamierza sfilmować czyjeś wesele. Po zastanowieniu doszedł do wniosku, że to całkiem dobry pomysł, zwłaszcza że nigdy nie był na weselu, na którym wszystko przebiegałoby zgodnie z planem. Dla wielkiego prześmiewcy i badacza amerykańskiej duszy, mistrza wielowątkowej narracji i pozornego chaosu wesele było idealnym punktem wyjścia do nakreślenia sarkastycznego portretu społeczeństwa. Reprezentowała je rekordowo liczna grupa 48 postaci, dwukrotnie większa niż w "Nashville", poprzednim zbiorowym obrazie reżysera. Film wymagał niebywałej reżyserskiej sprawności, ale dał też możliwość pojawienia się na ekranie, choćby na moment, plejadzie znakomitych aktorów, w tym Geraldine Chaplin, Mii Farrow, Vittorio Gassmanowi czy legendarnej aktorce kina niemego Lillian Gish.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×