Dziennik pilota Góry

Polska 2007

Wspomnienia płk. Tadeusza Góry. W 1938 r. dwudziestoletni pilot ustanowił rekord świata, lecąc szybowcem z Bezmiechowej w Bieszczadach do Solecznik koło Wilna.

  • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Dziennik pilota Góry w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Wspomnienia płk. Tadeusza Góry. W 1938 r. dwudziestoletni pilot ustanowił rekord świata, lecąc szybowcem z Bezmiechowej w Bieszczadach do Solecznik koło Wilna. Międzynarodowa Federacja Lotnicza nagrodziła ten wyczyn pierwszym w historii Medalem Lilienthala, najwyższym odznaczeniem szybowcowym. Góra walczył w czasie II wojny światowej w 316. dywizjonie myśliwskim RAF i zestrzelił 4 samoloty wroga. Po wojnie był instruktorem szybowcowym, a od 1957 r. pilotem myśliwskim. Latał pierwszymi samolotami naddźwiękowymi MIG-19.

Wspomnienia płk. Tadeusza Góry, legendarnego pilota szybowcowego. W 1938 r. dwudziestoletni pilot ustanowił rekord świata, lecąc szybowcem z Bezmiechowej w Bieszczadach do Solecznik koło Wilna. Międzynarodowa Federacja Lotnicza nagrodziła ten wyczyn pierwszym w historii Medalem Lilienthala, najwyższym odznaczeniem szybowcowym. Płk. Góra walczył w czasie II wojny światowej w 316 dywizjonie myśliwskim RAF, zestrzeliwując 4 samoloty wroga. Po wojnie był instruktorem szybowcowym, a od 1957 r. pilotem myśliwskim. Latał na pierwszych samolotach naddźwiękowych Mig - 19. Po katastrofie Miga, z której uratował się dzięki perfekcyjnej technice pilotażu, podjął pracę jako pilot śmigłowców w PZL Świdnik. Karierę pilota zakończył w wieku 69 lat. Do dziś lata szybowcami. Film nakręcony został na "czarodziejskiej górze" polskiego szybownictwa - w Bezmiechowej w Bieszczadach. W 2004 roku otwarto Akademicki Ośrodek Szybowcowy nawiązujący do chlubnych tradycji z lat trzydziestych. Nowa Akademia Szybowcowa otrzymała imię płk. pilota Tadeusza Góry. Muzyka Jana Kantego Pawluśkiewicza i wspaniała sceneria Bieszczad stanowią tło barwnych opowieści legendarnego pilota.

Komentarze

Skomentuj
  • Kuba (gość)

    Prześliczny dokument. Obejrzałem drugi raz fascynującą historię wyczynów lotniczych płk. Góry. Rzadko kiedy udaje się połączyć ciekawą narrację z ładnymi zdjęciami. Tu wyszło to znakomicie. Warto obejrzeć także ze względu na pamięć o wielkim człowieku.

    02.02.2010 22:00

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×