Dziennik z podróży

Dziennik z podróży, Polska 2012

Portret prekursora polskiej fotografii reportażowej, Tadeusza Rolkego. Zafascynowany fotografią 15-letni Michał zgłasza się do 82-letniego artysty. Starszy mężczyzna i jego uczeń zaprzyjaźniają się.

 • Czas trwania: 51 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Piotr Stasik

Dziennik z podróży w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Piotr Stasik Autor
 • Piotr Stasik Reżyseria
 • Tomasz Wolski Montaż
 • Piotr Stasik Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Portret prekursora polskiej fotografii reportażowej, Tadeusza Rolkego. Zafascynowany fotografią 15-letni Michał zgłasza się do 82-letniego artysty. Podczas nauki fotografii i wspólnych wypraw starszy mężczyzna i jego uczeń zaprzyjaźniają się. Obaj są w ważnych dla siebie momentach. Tadeusz zaczął silnie odczuwać proces starzenia się. Michał próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie. Wchodzi w dorosłość. Tadeusz jest dla niego autorytetem, przewodnikiem i powiernikiem. W miarę uczenia się fotografii Michał staje się następcą mistrza.

Portret prekursora polskiej fotografii reportażowej Tadeusza Rolkego. Do 82 - letniego Tadeusza Rolkego, nestora polskiej fotografii reportażowej, zgłasza się 15 - letni Michał zafascynowany fotografią. Powoli się zaprzyjaźniają. Rolke pomaga Michałowi kupić aparat, założyć ciemnię w domu, wymyśla mu pierwsze fotograficzne zadania. Latem wyjeżdżają na wspólną, trwającą miesiąc, wyprawę fotograficzną. Starym kamperem z urządzoną w środku ciemnią fotograficzną ruszają w drogę. Bohaterowie podróżują przez Polskę, szukając mitycznego świata z przeszłości. Czekają ich liczne przygody, spotkania z ludźmi i wielogodzinne rozmowy. Jedna z galerii w Nowym Jorku jest zainteresowana wystawą zdjęć powstałych w czasie tej podróży. To opowieść o magii fotografii i procesie fotografowania, a także o uniwersalnej i ważnej dla każdego człowieka potrzebie tworzenia. O tym, jak tworzenie wpływa na nasze życie. Kiedy Michał opanuje już wszystkie aspekty techniczne robienia zdjęć, zadania fotograficzne będę dotyczyć filozofii fotografii i tworzenia w ogóle. Jest to wreszcie opowieść o rodzącej się przyjaźni, o budzącej naszą tęsknotę relacji mistrz - uczeń, o zderzeniu starego i nowego świata wartości, o dojrzewaniu i starzeniu się. Podczas nauki fotografii i wspólnych wypraw Michał i Tadeusz zaprzyjaźniają się ze sobą. Obaj są w ważnych dla siebie momentach. Tadeusz zaczął silnie odczuwać proces starzenia się, niedomagania własnego ciała i umysłu. Coraz częściej mówi o śmierci. Jest to moment, w którym próbuje podsumować i poukładać wiele spraw. Odwiedza swoich przyjaciół, dawne miłości. Przygląda się swoim błędom. Zastanawia się, co doprowadziło go do tego, że jest sam. W Michale zaczyna się dopiero budzić świadomość "tworzenia" siebie. Próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie. Wchodzi w dorosłość. Cierpi z powodu niedawnego rozwodu rodziców. Tadeusz jest dla niego wielkim autorytetem, przewodnikiem i powiernikiem. Michał towarzyszy w odwiedzinach Tadeusza u przyjaciół. Przysłuchuje się poważnym rozmowom. Wszystko to wpływa na jego życie. Dla Tadeusza Michał staje się kimś w rodzaju wnuczka. Michał wspiera go często w zwykłych sprawach: sprząta mieszkanie, pomaga w archiwum, jest towarzyszem wspólnych podróży, przez ojca załatwia lekarza. W końcu w miarę uczenia się fotografii, Michał staje się też kimś w rodzaju następcy.

Komentarze

Skomentuj
 • mantykora z twórcowni (gość)

  wspaniały dokument mistrz- uczeń w podróży z ciemnią, cudowne "dłużyzny", niedopowiedzenia, działają osobowości same w sobie jak i niewidzialna kamera,oczywiście poryczałam się, nie zdążyłam przeczytać nazwiska operatora, bo zbyt szare napisy- polecam oburącz

  25.10.2014 11:32

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×