Dziewczyny z Szymanowa

Polska 1997

W Szymanowie, za wysokim murem, w dawnym zameczku Lubomirskich znajduje się liceum ogólnokształcące sióstr niepokalanek. Film pokazuje życie uczennic i zakonnic oraz ich wzajemne relacje.

  • Czas trwania: 29 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Dziewczyny z Szymanowa w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Magdalena Piekorz Autor
  • Dariusz Szymura Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

W Szymanowie, za wysokim murem, w otoczonym pięknym ogrodem dawnym zameczku Lubomirskich znajduje się liceum ogólnokształcące sióstr niepokalanek. Uczy się w nim blisko dwieście dziewcząt. Niektóre dojeżdżają do szkoły z okolicznych wsi. Większość jednak mieszka w internacie. Ich życie regulują dzwonki obwieszczające czas na kolejne zajęcia. Film pokazuje życie uczennic i sióstr, ich wzajemne relacje oraz proces nauczania i wychowania w szkole, w której wszelkie prawa dyktują zakonnice.

W Szymanowie, za wysokim murem, w otoczonym pięknym ogrodem dawnym zameczku Lubomirskich znajduje się liceum ogólnokształcące sióstr niepokalanek. Uczy się w nim blisko 200 dziewcząt. Niektóre dojeżdżają do szkoły z okolicznych wsi. Większość jednak mieszka w internacie, w spartańskich warunkach, w 40 - osobowych sypialniach. Ich życie regulują dzwonki obwieszczające czas na kolejne zajęcia. Właściwie ciągle się uczą. W ciągu dnia mają tylko półtorej godziny dla siebie. W miesiącu - jadą do domu na dzień lub dwa. Na dobrą sprawę cztery lata spędzają w zamknięciu, a poczucie izolacji jest tym większe, że zameczek stoi w szczerym polu. Przez trzy pierwsze lata przebywają ciagle razem. Dopiero w IV klasie dostają tzw. budki - maleńkie pokoiki, które mogą urządzić jak chcą. Film pokazuje życie uczennic i sióstr, ich wzajemne relacje, atmosferę szkoły, proces nauczania i wychowania w szkole, w której wszelkie prawa dyktują zakonnice, a lista praw dziewcząt przypomina raczej zbiór obowiązków. Autorka stara się sprawdzić, jak dziewczęta, którym to właśnie liceum wybrali rodzice, radzą sobie w tak surowych warunkach i jak je znoszą. Próbuje też ustalić, czy szkoła niepokalanek jest ochroną przed złem, czy też ochronką przed życiem. A może - jak pragną zakonnice - uzbraja jej absolwentki w siłę i umiejętność walki z sobą i przeciwnościami? Jedna z dziewcząt mówi, że nauczyła się w Szymanowie odwagi mówienia tego, co myśli. Inna, że wpojono jej, by nigdy nie rezygnowała z siebie, jeszcze inna, iż lęka się opuszczenia murów szkoły, bo w gruncie rzeczy nie zna tego, co jest za nimi. Wszystkie z jednaką radością szaleją po maturze, tańcząc i drąc na strzępy granatowy mundurek z marynarskim kołnierzem. Film dokumentalny, 30 min, Polska 1997 Scenariusz i realizacja: Magdalena Piekorz Zdjęcia: Dariusz Szymura Muzyka: Krzysztof Kapel, Aleksander Woźniak

Komentarze

Skomentuj
  • by Kinia (gość)

    Ukończyłam LO w Szymanowie i...osobom,które obejrzą film pani Piekorz,puszczany w telewizji raz na jakiś czas,by ludzie nie zorientowali się w fałszu tego nagrania,polecam zajrzenie na jakże popularny you tube i wpisanie w przeglądarce Szymanów.Jest "wiele" nagrań dziewczyn-uczennic.Do czego dąże,zwłaszcza w nagraniach studniówkowych z 2010,widać,że jest tyle spojrzeń na tę szkołę,ile osób i zaręczam,że każdy może stać się panią Piekorz,która wykorzystuje wierność Sióstr i uczennic w dobre intencje drugiego człowieka.Pozdrawiam wszystkich gorąco:)

    29.03.2010 06:32

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×