Dzika Norwegia

Wild Norway, Dania 2017

Dokument prezentuje piękne krajobrazy Norwegii: od zielonych lasów na południu, przez góry, lodowce i długie wybrzeże, po zimną arktyczną północ dalekich wysp Svalbard na Morzu Barentsa.

  • Czas trwania: 58 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Arne Naevra, Torgeir Beck Lande, Adam Schmedes

Dzika Norwegia w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Arne Naevra Reżyseria
  • Torgeir Beck Lande Reżyseria
  • Adam Schmedes Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

W Norwegii można zaobserwować ciągnące się aż po Syberię gęste lasy, surowe, oceaniczne wybrzeże oraz wyżyny i góry. Autorzy dokumentu przedstawiają gatunki zwierząt, które przystosowały się do życia w tych różnorodnych ekosystemach: niedźwiedzie polarne, lisy polarne, wilki, morsy i orki. Dokument prezentuje piękne krajobrazy Norwegii: od zielonych lasów na południu, przez góry, lodowce i długie wybrzeże po zimną arktyczną północ dalekich wysp Svalbard na Morzu Barentsa. Przetrwanie w tym trudnych warunkach nie jest łatwe.

Film dokumentalny, który przybliża dziką przyrodę Norwegii. Tu dominują trzy krajobrazy: lasy, które ciągną się aż po Syberię; surowe, oceaniczne wybrzeże oraz wewnętrzne wyżyny i góry. Zobaczymy wiele kultowych gatunków zwierząt, które przystosowały się do życia w tych dramatycznych ekosystemach: niedźwiedzie polarne, lisy polarne, wilki, morsy i orki. Od zielonych lasów na południu, przez góry, lodowce i długie wybrzeże norweskie po zimną arktyczną północ dalekich wysp Svalbard na Morzu Barentsa. Przetrwanie na tym najdalszym północnym krańcu Europy jest możliwe wyłącznie dla tych, którzy znaleźli na to sposób. Dzikie stworzenia Skandynawii są płochliwe i trudno je spotkać. Wieki polowań i połowów zniszczyły zaufanie do człowieka, więc zbliżenie się do nich jest prawie niemożliwe. Po wielu miesiącach pobytu i filmowania dzikiej przyrody, dwóm norweskim dokumentalistom udało się ze szczegółamizarejestrować intymne życie zwierząt. Norwegia to górzysty kraj pokryty rozległymi lasami. Żyją tam mistyczne stworzenia: skandynawskie trolle i olbrzymy z mitologii nordyckiej. Przypomnienie, że kiedyś dzieliliśmy nasze życie z niedźwiedziami, rosomakami i najbardziej niezwykłym ptakiem skandynawskim - głuszcem. Człowiek polował na nie od wieków, w większości parków narodowych nadal wolno polować. Dlatego zwierzęta wciąż są płochliwe i trudno się do nich zbliżyć. Mimo to pierwszy raz doświadczyliśmy widoku niedźwiedziej rodziny, opuszczającej gawrę. Zobaczyliśmy też głuszca i jego nieustraszone walki z zaskakującym finałem. Z nadejściem wiosny w Pasvik leżącym między Finlandią i Rosją lód pęka i spływają swobodnie rzeki. Od wielu tygodni filmowcy mają ten teren pod obserwacją. Może wydarzy się coś takiego, że mocniej zabiją im serca. Wczesną wiosną pojawia się po topnieniu śniegu duża ciemna jama - zapewne gawra niedźwiedzia. Ale czy zamieszkana? Filmowcy zainstalowali zdalnie sterowaną kamerę, a sami czekają pod rozstawionym namiotem, by móc robić zdjęcia z odpowiedniej odległości. Życie jest niezwykle trudne i pełne wyzwań, ale także bogate i szczodrena północnym krańcu Europy, gdzie trzeba nadążać za srogimi i bezwzględnymi zmianami pór roku.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×