Dzika przyroda Irlandii

Wild Ireland, Niemcy 2017

Dokument przedstawia przyrodę Irlandii, nazywanej szmaragdowym klejnotem na zachodnim krańcu Europy. Ocean wpływa na życie wszystkich stworzeń, które zamieszkują zachodnie wybrzeże kraju.

  • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Dzika przyroda Irlandii w telewizji

ZwińRozwiń
  • Piątek 26.06.2020 12:50

    TVP 1

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument przedstawia przyrodę Irlandii, kraju, który jest nazywany szmaragdowym klejnotem na zachodnim krańcu Europy. Irlandia leży na trzeciej pod względem wielkości wyspie Europy, należącej do archipelagu Wysp Brytyjskich. Ocean Atlantycki wpływa na życie wszystkich stworzeń, które zamieszkują zachodnie wybrzeże kraju. Autorzy filmu przedstawiają piękne zdjęcia Irlandii, od wybrzeży i wód Oceanu Atlantyckiego po północne góry, w których mieszkają niezwykłe ptaki.

Dokument o unikalnej przyrodzie Irlandii. Kraj nazywany szmaragdowymklejnotem na zachodnim krańcu Europy, to ostatni skrawek lądu przed wielką pustką Oceanu Atlantyckiego. Wyspiarska placówka całkowiciezdana na kaprysy morza. Atlantyckie sztormy rozpędzają się czasem przez trzy tysiące kilometrów, nim uderzą w pierwszy napotkany ląd. Ten nieposkromiony ocean wpływa na życie wszystkich stworzeń, które zamieszkują zachodnie wybrzeże Irlandii. Przez tysiąclecia Europejczycy nie mieli pojęcia, co się kryło za zachodnim horyzontem. Zapuszczały się tam jedynie walenie, ptaki i ryby. Wiodły je tam trasy ich życiowych wędrówek. Ostatnim przystankiem przed wielką wodą było dla nich zachodnie wybrzeże Irlandii - prawdziwy kraniec świata. To trzecia pod względem wielkości wyspa Europy, należąca do archipelagu Wysp Brytyjskich. Fascynujące zdjęcia od wybrzeży i wód Oceanu Atlantyckiego z wielorybami, aż po północne góry z niezwykłymi ptakami, część z nich migruje tutaj z Grenlandii czy Islandii. Zobaczymy majestatyczne łososie powracające z Arktyki, które dalej kontynuują podróż rzekami i potokami kontynentu europejskiego. Irlandia to atlantycka strefa roślinna, kombinacja gatunków arktycznych, alpejskich i mnóstwo ssaków. W Irlandii istnieje 6 parków narodowych i kilka rezerwatów. Od milionówlat Ocean Atlantycki kształtuje zachodnie wybrzeże Irlandii. Wiatr i fale wpływają na każdy aspekt tutejszego życia. Przetrwać mogą tylko najwytrzymalszestworzenia. Od niecałych 10 tysięcy lat dzielą tę wyspę z ludźmi. Niektórzy z nich na zachodnim wybrzeżu szukali magii i tajemniczości. Pozostałości ich zamkówi klasztorów nadal nam o nich przypominają. Dla tych pionierów oraz dla dzikich zwierząt, z którymi dzielili tę ziemię, zachodnie wybrzeże Irlandii było i pozostanie wyjątkowym miejscem.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×