Dzikie Wyspy Galapagos

W pułapce raju, Niemcy 2017

Dwuczęściowy film dokumentalny o Wyspach Galapagos, nazywanych też Wyspami Żółwimi. Do archipelagu należy 13 głównych wysp i setki wysepek, które słyną z występowania licznych gatunków endemicznych.

 • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Thomas Behrend

Dzikie Wyspy Galapagos w telewizji

ZwińRozwiń
 • Środa 19.06.2019 05:15 Odcinek 2

  TVP 1

 • HIT Dnia

  Wtorek 18.06.2019 12:55 Odcinek 2

  TVP 1

 • Wtorek 18.06.2019 05:15 Odcinek 1

  TVP 1

 • HIT Dnia

  Poniedziałek 17.06.2019 12:55 Odcinek 1

  TVP 1

 • HIT Dnia

  Piątek 23.11.2018 12:55 Odcinek 2

  TVP 1

 • HIT Dnia

  Czwartek 22.11.2018 12:55 Odcinek 1

  TVP 1

Multimedia

Twórcy

 • Thomas Behrend Reżyseria
 • Christina Hackl Montaż
 • Oliver Heuss Muzyka

Opis programu

ZwińRozwiń

Dwuczęściowy film dokumentalny o Wyspach Galapagos, które bywają także nazywane Wyspami Żółwimi. Jest to archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym, który w 1978 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do archipelagu należy 13 głównych wysp i setki wysepek, które słyną z występowania licznych gatunków endemicznych. Zwierzęta muszą przystosować się do kapryśnych warunków pogodowych.

W drugiej części dokumentu o wyspach Galapagos przekonamy się, że ten z pozoru rajski ekosystem wcale nie jest takim rajem, a warunki życia są bardzo wymagające. Wyspiarski świat na bezkresnym oceanie. Kraina ekstremalnych kontrastów. Czasami ogromnie nieprzyjazna, a czasem wręcz idylliczna. Przetrwanie zależy od mądrości, śmiałości i sporej dawki szczęścia. Tutejsze życie, odcięte od reszty świata, rozwija się inaczej. Rozkwita lub walczy w tym raju. Wulkaniczny krajobraz przypomina ten księżycowy. Kolonizacja nie była łatwa, a jednak się wydarzyła. Oddalone o tysiące mil potężne prądy oceaniczne podążają ku wyspom, niosąc ze sobą rozmaite cargo. Tak właśnie się stało z przodkami pingwinów równikowych. Niósł je prąd peruwiański aż z Antarktyki i wyrzucił na brzegi Galapagos. Można sobie wyobrazić ich zdziwienie na widok czarnej lawy zamiast białego śniegu. Musiały się nauczyć wielu rzeczy. Lekcja pierwsza - skała może być śliska jak w rodzinnych stronach, ale już nie taka gładka. Żyje tu jedyny gatunek pingwinów, który może przetrwać na tej szerokości geograficznej. Wyspy Galapagos leżą blisko 600 mil od brzegów Ameryki Południowej - praktycznie na samym równiku. Mogłoby się wydawać, że ocean jest tu bardzo ciepły. Tymczasem przez pół roku prąd Humboldta wpycha lodowato zimne wody z Antarktyki i obmywa nimi wyspy. Kiedyś sprowadził pingwiny i wciąż je tu trzyma. Są w dobrym towarzystwie. Przodkowie małej foczki z rodzaju kotików też zostali sprowadzeni przez prąd. Mimo wszystko życie tutaj nie jest takie rajskie jak się wydaje. Chociaż mieszkają tu od milionów lat, tak naprawdę nie należą do tego miejsca i wkrótce będzie to boleśnie oczywiste. Upał jest nie do zniesienia, dlatego kotiki chowają się pod dachami z zakrzepłej lawy. Kotiki wyglądem nie różnią się od zwykłych fok, ale ich futro jest znacznie gęściejsze, przystosowane do minusowych temperatur. Na równiku kotiki zdecydowanie są za ciepło wyposażone. Przesypiają więc cały dzień, z polowaniem czekając na chłód wieczora. Na nocnej zmianie pracują w grupie. Warunki na Galapagos mogą być trudne nawet dla rodowitych mieszkańców. Wyspy Galapagos się rozwijają i stały się małym, ale pełnym życia i dziwacznym rajem. To świadectwo potęgi ewolucji.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×