Edward VIII i naziści

Edward VIII The Nazi King, Wielka Brytania 2009

Edward VIII zapisał się w powszechnej pamięci jako król brytyjski, który w 1936 r. abdykował, by poślubić ukochaną kobietę. Niedawno ujawnione akta FBI zawierają informacje obciążające parę.

  • Czas trwania: 47 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Edward VIII i naziści w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Edward VIII zapisał się w powszechnej pamięci jako król brytyjski, który w 1936 r. zrezygnował z tronu, by poślubić ukochaną kobietę - amerykańską rozwódkę Wallis Simpson. Niedawno ujawnione akta FBI zawierają informacje, że Edward VIII i pani Simpson byli sympatykami nazistów, a podczas wojny utrzymywali kontakty z hitlerowskimi Niemcami, wydając wrogowi tajemnice państwowe. Edward zamierzał powrócić do Anglii jako marionetkowy król. Akta ujawniają także, że brytyjskie i amerykańskie rządy uważały parę za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.

Edward VIII pozostał w powszechnej pamięci jako król brytyjski, który w 1936 r. zrezygnował z tronu, by poślubić ukochaną kobietę - amerykańską rozwódkę Wallis Simpson. Niedawno ujawniono akta FBI, które zawierają bardziej obciążające króla informacje. Edward VIII i pani Simpson byli sympatykami nazistów, podczas wojny utrzymywali kontakty z hitlerowskimi Niemcami, wydając wrogowi tajemnice państwowe. Edward zamierzał powrócić do Anglii jako marionetkowy król Hitlera. Akta te ujawniają także, że rządy brytyjski i amerykański uważały parę za prawdziwe zagrożenie bezpieczeństwa narodowego i sięgały po nadzwyczajne środki ostrożności. Aby nie szkodzili interesom państwa, rządy uciekły się nawet do inwigilacji. Gdy Edward abdykował, uznano, że udało się odwrócić kryzys konstytucyjny. Ale gdyby jednak pozostał królem, konsekwencje tego dla Anglii mogły być zgubne.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 5.0 Głosów: 1

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×