Egipskie mumie zwierząt

Egypt's Animal Mummies, Wielka Brytania 2009

Autorzy filmu towarzyszą grupie badaczy w podróży mającej wyjaśnić, dlaczego Egipcjanie balsamowali zwierzęta. Dr Salima Ikram rozpoczyna dochodzenie w muzeum w Kairze.

 • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Egipskie mumie zwierząt w telewizji

ZwińRozwiń
 • Piątek 18.11.2011 13:30 Odcinek 2

  TVP 2

 • Piątek 04.11.2011 13:30 Odcinek 1

  TVP 2

 • Sobota 15.10.2011 10:15 Odcinek 2

  TVP 2

 • Sobota 15.10.2011 05:25 Odcinek 2

  TVP 2

 • Sobota 08.10.2011 10:15 Odcinek 1

  TVP 2

 • Sobota 08.10.2011 05:35 Odcinek 1

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Autorzy filmu towarzyszą grupie badaczy w podróży mającej wyjaśnić, dlaczego Egipcjanie balsamowali zwierzęta. Dr Salima Ikram rozpoczyna dochodzenie w muzeum w Kairze, gdzie znajduje się mumia koczkodana. Małpkę zabalsamowano tak samo starannie, jak przedstawicieli egipskiej elity. Dla starożytnych Egipcjan, wierzących w życie pozagrobowe, mumifikacja ulubieńców była gwarancją, że będą im one towarzyszyć w zaświatach. Dr Ikram twierdzi, że brak zainteresowania mumiami zwierząt stworzyłby lukę w pojmowaniu starożytnej kultury i historii.

Zabalsamowane ciała władców i przedstawicieli arystokracji stały się symbolem Egiptu i skarbnicą informacji o starożytnych zwyczajach. W starożytnym świecie tylko Egipcjanie balsamowali zmarłych. I to nie tylko zwłoki ludzkie, ale także zwierzęce. Nie można zrozumieć cywilizacji starożytnego Egiptu bez świata zwierząt. Jest on chyba ważniejszy od świata ludzi. Egipcjanie balsamowali ukochane zwierzęta domowe, np. psy, koty, małpki, a także zwierzęta uważane przez nich za święte, np. byka Apisa czy pawiany. Balsamowano również części zwierząt, które miały być pożywieniem w życiu pozagrobowym. W starożytnym Egipcie zwierzęta udomowiano i oddawano im cześć. Za zabicie kota kamienowano. Jednak badanie podziemnego cmentarzyska rzuca nowe światło na zdumiewającą tajemnicę i niezwykłe praktyki: rytualne składanie na ogromną skalę zwierząt w ofierze. Nawet najbardziej czczone zwierzęta nie były bezpiecznie. Ukręcano im szyję lub roztrzaskiwano głowę. W filmie oglądamy katakumby, w których jest około pół miliona sokołów. Odkrycie egipskiej obsesji na punkcie zwierząt dostarczyło nowych informacji o tej liczącej kilka tysięcy lat cywilizacji. Autorzy filmu towarzyszą międzynarodowej grupie badaczy w podróży mającej wyjaśnić, dlaczego Egipcjanie balsamowali zwierzęta. W ekipie jest dr Salima Ikram, która do badania mumii zwierząt wykorzystuje najnowocześniejsze urządzenia, takie jak przenośny rentgen i tomograf komputerowy. Zdjęcia rentgenowskie mogą udzielić istotnych wskazówek, dlaczego doszło do mumifikowania zwierząt. Swoje poszukiwania dr Ikram rozpoczyna w muzeum Kairze, gdzie znajduje mumię małego koczkodana. Małpkę zabalsamowano tak samo starannie jak przedstawicieli egipskiej elity. Potraktowano ją z szacunkiem, jak człowieka. Usunięto jej wewnętrzności, a ciało starannie zabandażowano. Owinięto oddzielnie poszczególne członki i ułożono w pozycji kucznej, z rękami opuszczonymi poniżej kolan. Początkowo badacze sądzili, że to mumia dziecka, jednak prześwietlenie obaliło te przypuszczenia.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×