Egipt: Dzieci rewolucji

Egypt: Children of the Revolution, Wielka Brytania 2012

2011 r. Plac Tahrir w Kairze staje się centralnym miejscem walki o wolność. Od 25 stycznia gromadzą się tu Egipcjanie. Filmowcy towarzyszą trzem rewolucjonistom.

 • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: May Abdalla

Egipt: Dzieci rewolucji w telewizji

ZwińRozwiń
 • Piątek 04.10.2013 00:15 Odcinek 61

  TVP 2

 • Wtorek 05.03.2013 22:50 Odcinek 61

  TVP 2

Twórcy

 • May Abdalla Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

2011 r. Plac Tahrir w Kairze staje się centralnym miejscem walki o wolność. Działające nielegalnie grupy opozycyjne zwołują demonstrację przeciwko korupcji i brutalności policji. Od 25 stycznia Egipcjanie gromadzą się na placu. Łączy ich dążenie do obalenia Hosni Mubaraka. Filmowcy towarzyszą trzem rewolucjonistom. Wykształcona w Ameryce córka biznesmena, 24-letnia studentka, walczy o swobody obywatelskie. Ahmed Hassan dołączył do rewolucji, ponieważ nie mógł znaleźć pracy. 24-letni Tahir Yassi walczy o stworzenie państwa islamskiego.

Plac Tahrir zwany sercem Kairu w 2011 roku stał się centralnym miejscem walki o wolność. Działające nielegalnie grupy opozycyjne - zainspirowane udanym powstaniem w Tunezji - zwołały demonstrację przeciwko korupcji i brutalności policji. Od 25 stycznia ludzie z całego Egiptu gromadzili się na placu, zjednoczeni w dążeniu do obalenia dyktatora Hosni Mubaraka, przeświadczeni, że to do nich należy zbudowanie nowego państwa. Ekipa filmowa towarzyszyła trzem młodym rewolucjonistom aż do czasu nowych, demokratycznych wyborów. Dwudziestoczteroletnia studentka Gigi Ibrahim, wykształcona w Ameryce córka biznesmena, walczyła o swobody obywatelskie. Ahmed Hassan dołączył do rewolucji, ponieważ mimo dyplomu z telekomunikacji nie mógł znaleźć pracy. Dwudziestoczteroletni Tahir Yassi pochodzący z muzułmańskiego ruchu salafitów walczył o stworzenie religijnego państwa islamskiego na wzór Arabii Saudyjskiej. Upadek Mubaraka po 30 latach zachwiał całym krajem. Po jego dymisji do protestujących dołączyło wojsko. Miało pilnować porządku i włączyć się w przygotowanie wyborów, które zaplanowano na 21 listopada 2011 roku. Tymczasem na tydzień przed wyborami centrum Kairu zmieniło się w pole bitwy. Rewolucjoniści, którzy rozpoczęli powstanie w styczniu, teraz odbierali Radę Wojskową jako brutalną kontynuację reżimu Mubaraka. Żądali wymierzenia sprawiedliwości za śmierć zabitych. Żądali upadku Rady Wojskowej. Wyniki wyborów nie zaskoczyły nikogo. Zwyciężyło Bractwo Muzułmańskie. Rewolucja egipska przyniosła partiom muzułmańskim po raz pierwszy szansę na realną władzę. Jednak dla wielu z tych, którzy w styczniu 2011 roku poszli na plac Tahrir, by obalić dyktaturę, narodziny nowego Egiptu to jeszcze przyszłość.

Komentarze

Skomentuj
 • Anna (gość)

  Zamykają zakłady pracy, likwidują sanepidy. STOP. Co się dzieje w Polsce? Czy Polska zostanie zaorana?

  05.03.2013 18:32

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×