Élisa

Élisa, Francja 1995

Nastoletnia Marie wychowała się w sierocińcu. Jej matka popełniła samobójstwo, a ojciec jest nieznany. Pewnego dnia dziewczyna postanawia go odszukać.

  • Czas trwania: 125 minut, Gatunek: Dramat obyczajowy
  • Reżyseria: Jean Becker

Élisa w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Jean Becker Scenariusz
  • Fabrice Carazo Scenariusz
  • Jean Becker Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Nastoletnia Marie żyje w cieniu tragedii z dzieciństwa. W 1979 r., gdy miała dwa lata, jej matka Élisa, kobieta samotna i niezrównoważona, próbowała udusić córeczkę, by chwilę potem popełnić samobójstwo. Dziewczynka trafiła do sierocińca, ponieważ ojciec był nieznany. Teraz Marie mieszka w Paryżu, żyje z dnia na dzień, dokonując drobnych kradzieży. Pewnego dnia dziewczyna postanawia odszukać ojca. Dowiaduje się, że jest nim Jacques, nadużywający alkoholu autor piosenek, który mieszka samotnie na małej wyspie.

Poruszający dramat Jeana Beckera, francuskiego reżysera i scenarzysty. Historia naprawiania bolesnej przeszłości swą emocjonalną siłę zawdzięcza przede wszystkim aktorom, naturalnej Vanessie Paradis oraz jak zawsze znakomitemu, Gérardowi Depardieu. Marie jest nastolatką żyjącą w cieniu tragedii z dzieciństwa. W 1979, gdy miała dwa lata, jej matka Eliza, kobieta samotna i niezrównoważona, próbowała udusić córeczkę, by chwilę potem popełnić samobójstwo. Dziewczynka trafiła do sierocińca, ponieważ ojciec był nieznany. Teraz Marie mieszka w Paryżu, gdzie żyje z dnia na dzień, razem z kumplami dokonując drobnych kradzieży. Pewnego dnia dziewczyna postanawia zmierzyć się z demonami przeszłości i odszukać ojca. Marie obwinia go o śmierć matki i zemsta jest początkowo jedynym motywem jej działania. Dziewczyna dowiaduje się w końcu, iż jej ojcem jest Jacques, autor piosenek, mieszkający na małej wyspie samotnik topiący swe smutki w alkoholu. Marie czuje, iż musi się z nim spotkać. Dramat psychologiczno-obyczajowy mówiący o przełamywaniu traum dzieciństwa, dojrzewaniu, problemie winy i kary. Klimat emocjonalnego napięcia, wiarygodnego rozrachunku z dotychczasowym życiem, dorastania do wyrażania uczuć jest umiejętnie wydobywany przez reżysera. Narracja jest prowadzona płynnie, a aktorzy wygrywają najdrobniejsze niuanse. Oprócz wyrazistych głównych ról, również bohaterowie drugiego planu zasługują na uznanie, szczególnie nominowana do Cezara Clotilde Courau. Statuetka Cezara powędrowała do twórców muzyki, Polaka Zbigniewa Preisnera i Francuza Michela Colombiera. Serge Gainsbourg - to właśnie temu słynnemu kompozytorowi i piosenkarzowi dedykowany jest film "Eliza". To również tytuł piosenki wykorzystanej w obrazie Beckera, napisanej oczywiście przez samego mistrza.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.6 Głosów: 7

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×