Elza - lwica, która zmieniła świat

Natural World: the Lioness that Changed the Word, Wielka Brytania 2010

W 1956 r. strażnik służby ochrony przyrody w północnej Kenii i jego żona postanowili wychować osierocone lwy. Więź, która ich połączyła z samicą Elzą, zmieniła sposób patrzenia ludzi na drapieżniki.

 • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Elza - lwica, która zmieniła świat w telewizji

ZwińRozwiń
 • Poniedziałek 20.05.2013 23:45

  TVP 2

 • Czwartek 01.11.2012 09:00

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

W 1956 r. strażnik służby ochrony przyrody w północnej Kenii George Adamson dostał polecenie wytropienia lwa, który terroryzował wsie. Szukając zwierzęcia, wypłoszył lwicę. Gdy ta go zaatakowała, zabił ją. Później odkrył, że lwica karmiła trójkę młodych. Zabrał lwiątka do obozu. Jego żona, Joy, zapragnęła je wychować. Po pewnym czasie Adamsonowie oddali dwa lwy do ogrodu zoologicznego. Zatrzymali najsłabszą z całej trójki samicę Elzę. Więź, która połączyła Adamsonów i lwicę, zmieniła sposób patrzenia ludzi na drapieżne zwierzęta.

W 1956 roku George Adamson, wówczas strażnik służby ochrony przyrody w północnej Kenii, dostał polecenie wytropienia lwa ludożercy, który terroryzował okoliczne wsie. Szukając lwa, wypłoszył lwicę, a kiedy ta go zaatakowała, zabił ją. Później odkrył, że lwica karmiła trójkę młodych. George postanowił uratować lwiątka i zabrał je do obozu, do żony Joy, która pokochała lwiątka i zapragnęła je wychować. Jednak w miarę jak rosły, coraz trudniej było się nimi zajmować, stawały się coraz bardziej niebezpieczne. Ostatecznie Adamsonowie postanowili oddać dwa z nich do ogrodu zoologicznego w Europie. Zatrzymali najsłabszą z całej trójki, samicę, którą nazwali Elza. Więź, jaka połączyła Adamsonów z Elzą, radykalnie i raz na zawsze zmieniła nasz sposób patrzenia na lwy. To było jak kamień wrzucony do wody; ich decyzja wywołała lawinę nieprzewidzianych, dramatycznych, czasem nawet tragicznych wydarzeń, których efekty odczuwane są do dzisiaj. Joy Adamson napisała książkę "Elza z afrykańskiego buszu", w której opisała, jak wychowała osieroconą lwicę. Książka była oczekiwana z niecierpliwością i natychmiast odniosła wielki sukces na całym świecie. W pierwszym roku po publikacji została przetłumaczona na 25 języków i sprzedana w sześciu milionach egzemplarzy. Decyzja Adamsonów, którą podjęli wpływem impulsu, przyniosła Elzie światową sławę. Przyczyniła się do powstania filmu "Elza z afrykańskiego buszu". Film pokazał, że możliwy jest emocjonalny kontakt z dzikim drapieżnikiem, postrzeganym dotąd jedynie jako zabójca. Wszystkich zdumiała scena, w której Joy Adamson obejmuje ramionami szyję lwicy, a ta wcale nie reaguje agresywnie. Wielkie wrażenie zrobiło zakończone sukcesem wypuszczenie Elzy na wolność. Zarówno książka Joy Adamson, jak i film pod tym samym tytułem, są prawdziwą bajką o powrocie do natury, która w wielu ludziach obudziła chęć do walki o prawo zwierząt do życia na wolności w stanie dzikim. Ale dziś, w XXI wieku, dalszy los jednego z najgroźniejszych afrykańskich zwierząt wciąż jest niepewny.

Komentarze

Skomentuj
 • elkuc2902@...

  bardzo ładny i wzruszający film. polecam

  20.05.2013 20:32
 • Mirek (gość)

  Pamiętam z dzieciństwa film pt. "Elza z afrykańskiego buszu". Był to super film.

  01.11.2012 16:44

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×