Erdogan - studium żądzy władzy

Where is Mr Erdogan going?, Francja 2016

Gdy w sierpniu 2014 roku Erdogan został prezydentem Turcji, wydawało się, że będzie przywódcą na miarę XXI wieku, który rozwiąże najpoważniejsze problemy. Jednak aspiracje prezydenta budzą niepokój.

  • Czas trwania: 58 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Gilles Cayatte, Guillame Perrier

Erdogan - studium żądzy władzy w telewizji

ZwińRozwiń
  • Czwartek 07.02.2019 01:55

    TVP 2

  • HIT Dnia

    Środa 29.03.2017 21:50

    TVP 1

Multimedia

Twórcy

  • Gilles Cayatte Reżyseria
  • Guillame Perrier Reżyseria
  • Olivier Raffet Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

15 lipca 2016 roku w Turcji doszło do wojskowego zamachu stanu, piątego w historii kraju. Zginęło 265 osób. W zażegnaniu kryzysu pomogły manifestacje obywateli, którzy odpowiedzieli na wezwanie prezydenta. Jednak pojawiają się coraz większe obawy o przyszłość demokracji w Turcji. Gdy w sierpniu 2014 roku Erdogan został prezydentem, wydawało się, że będzie przywódcą na miarę XXI wieku, który rozwiąże najpoważniejsze problemy Turcji. Jednak aspiracje prezydenta rosną. Erdogan chce zmienić konstytucję i przywrócić karę śmierci.

15 lipca 2016 roku prezydent Recep Tayyip Erdogan i cały kraj przeżyli piąty wojskowy zamach stanu w historii Turcji. Żołnierze zajęli strategiczne pozycje. Nie wahali się otwierać ognia w stronę cywili, którzy wyszli manifestować wezwani przez prezydenta Erdogana. Ta krwawa noc pochłonęła 265 ofiar. Erdoganowi udało się uciec zorganizowanej grupie, która przyszła go zamordować do hotelu, gdzie przebywał na urlopie. Uratowany przez naród prezydent przejął dowodzenie i oskarżył enigmatyczne Państwo równoległe, dowodzone ze Stanów Zjednoczonych. Erdogan kreuje się na wybawiciela narodu tureckiego. Ale czy przypadkiem tego dnia, 16 lipca, definitywnie nie zniszczył demokracji, spełniając swoje marzenie o wielkości? Kiedy w sierpniu 2014 roku Erdogan został prezydentem Turcji, wszyscy sądzili, że jest przywódcą na miarę XXI wieku, który twardą ręką będzie rzadził krajem i upora się z wojskiem. Narasta napięcie pomiędzy Turcją a Irakiem. Aspiracje prezydenta - zagorzałego muzułmanina - rosną, chce zmienić konstytucję i przywrócić karę śmierci. Protesty na ulicach tureckich miast przypominają o wydarzeniach arabskiej wiosny. Turcja Erdogana zmierza w stronę Europy, ale pewna jej część się temu opiera. Kilka lat przed zamachem stanu z lipca 2016 roku, Erdogan zarządził wybudowanie muzeum ku chwale Mehmeta II Zdobywcy, który podbił Konstantynopol, dzisiejszy Stambuł. Wyraził tym chęć nawiązania do chwalebnej przeszłości Imperium Osmańskiego oraz pokazania własnego miejsca w historii. Legitymację do wszelkich działań dał mu zamach stanu. Uwolnił się od opozycji. Dzięki temu prezydent Erdogan szykuje się do obchodów stulecia republiki w roku 2023. Zamierza świętować, będąc u szczytu władzy, jako nowy ojciec narodu tureckiego.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

    Ocena społeczności: - Głosów: 0

    Hity dnia

    Wszystkie hity »

    Logowanie

    Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

    ×