Escoffier - pierwszy mistrz sztuki kulinarnej

The First Masterchef: Michel Roux on Escoffier, Wielka Brytania 2012

Michel Roux jr wyrusza w podróż śladem znanego i cenionego restauratora G. A. Escoffiera. Główną zasługą mistrza jest olbrzymi wkład w profesjonalizację usług restauratorskich.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Escoffier - pierwszy mistrz sztuki kulinarnej w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Michel Roux jr wyrusza w podróż śladem znanego i cenionego restauratora G. A. Escoffiera. Główną zasługą mistrza jest olbrzymi wkład w profesjonalizację usług restauratorskich. Niegdyś w miejscach, gdzie podawano jedzenie nie przykładano tak wielkiej uwagi do detali serwowania jedzenia czy organizacji pracy kuchni. Dopiero Escoffier wprowadził dopracowaną w detalach obsługę kelnerską i proces przygotowywania jedzenia. Escoffier ma też na koncie wielkie zasługi na rzecz promocji i rozwoju francuskiej kuchni.

Georges Auguste Escoffier to człowiek, który zmienił zwyczaj jedzenia w ucztowanie. Jego restauracje na przełomie XIX i XX wieku rozprzestrzeniły się po całym świecie. Z kolei Michel Roux Jr. to szef kuchni słynnej dwugwiazdkowej londyńskiej restauracji Le Gavroche. Jest też zapalonym maratończykiem i przyjacielem Gordona Ramseya. Co łączy obu panów? To, że ten pierwszy jest bohaterem dla tego drugiego. Michel Roux Jr. wyrusza w historyczną podróż śladem jednego z najbardziej znanych i cenionych restauratorów na świecie G. A. Escoffiera. Prawdziwa kariera urodzonego w 1846 roku szefa kuchni zaczęła się od współpracy ze słynnym hotelarzem Cesarem Ritzem. Główną zasługą mistrza jest olbrzymi wkład w profesjonalizację usług restauratorskich. Wcześniej w miejscach, gdzie podawano jedzenie nie przykładano tak wielkiej uwagi do detali serwowania jedzenia czy organizacji pracy kuchni. Dopiero Escoffier wprowadził ścisłą, dopracowaną w detalach obsługę kelnerską i proces przygotowywania jedzenia. Escoffier ma tez na koncie wielkie zasługi na rzecz promocji i rozwoju francuskiej kuchni. To m.in. dzięki niemu kuchnia Francji uzyskała znany nam obecnie status.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×