Ethiopiques: Muzyka duszy

Ethiopiques - Revolt Of the Soul, Polska 2017

Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku w Etiopii pod rządami cesarza Haile Selassie kwitło nocne życie. Artyści zachwycali się zachodnią muzyką i tworzyli odrębny nurt muzyczny - ethio-jazz.

 • Czas trwania: 70 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Maciek Bochniak

Ethiopiques: Muzyka duszy w telewizji

ZwińRozwiń
 • HIT Dnia

  Jutro 22:10

  HBO

 • Piątek 27.04.2018 22:40

  HBO2

 • Czwartek 03.05.2018 14:50

  HBO

Multimedia

Obsada

 • Francis Falceto

Twórcy

 • Maciek Bochniak Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku w Etiopii pod rządami cesarza Haile Selassie kwitło nocne życie. Artyści zachwycali się zachodnią muzyką i tworzyli odrębny nurt muzyczny - ethio-jazz, drapieżne połączenie rocka, funku i jazzu z charakterystyczną etiopską harmonią i gardłowym śpiewem. Był to czas twórczej wolności i początek kariery najsłynniejszych wykonawców w historii etiopskiej muzyki. Złota era ethio-jazzu skończyła się w 1974 roku wraz z obaleniem cesarza.

Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku w Etiopii pod rządami cesarza Haile Selassie kwitnie nocne życie. Artyści zachłystują się zachodnią muzyką i tworzą zupełnie odrębny nurt muzyczny, ethio-jazz - drapieżne połączenie rocka, funku i jazzu z charakterystyczną etiopską harmonią i gardłowym śpiewem. To czas twórczej wolności i początek kariery najsłynniejszych wykonawców w historii etiopskiej muzyki, na czele z Mahmoudem Ahmeden, Mulatu Astatke czy Girmą Beyene. Złota era ethio-jazzu kończy się w 1974 roku wraz z obaleniem cesarza. Od zapomnienia ethio-jazz ocali jeden człowiek - francuski producent muzyczny Francis Falceto, któremu w latach 80. przez przypadek wpada w ręce płyta z nagraniami etiopskich muzyków. W 1997 roku, po kilkunastu latach niestrudzonej pracy, wydaje on pierwszy album z monumentalnej serii Ethiopiques, która z marszu zostaje uznana za jedno z największych muzycznych wydarzeń dekady. Muzyką fascynują się Elvis Costello, Patti Smith, Tom Waits, Robert Plant czy Jim Jarmusch. Ten ostatni umieszcza utwory etiopskich mistrzów na ścieżce dźwiękowej filmu Broken Flowers. Historie swojego życia w filmie opowiadają Girma Beyene, Amha Eshete, Mahmoud Ahmed czy Melake Gebre. Reżyser Maciek Bochniak przybliża fenomen ethio-jazzu, zabierając widzów w niezwykłą podróż śladami jednego z najbardziej oryginalnych gatunków muzycznych XX wieku. Spotyka się z Francisem Falceto, który staje się jego przewodnikiem po skomplikowanej historii etiopskiej muzyki rozrywkowej. Wspólnie docierają do rozproszonych po całym świecie jazzmanów, którzy opowiadają o swingujących latach 70., szalonych imprezach przy dźwiękach wykonywanej na żywo muzyki i Etiopii, której już nie ma. Ethiopiques: muzyka duszy to prawie pięć lat skrupulatnej pracy na trzech różnych kontynentach. Film został wyprodukowany przez HBO Europe, Pokromski Studio i P'Artisan Filmproduktion przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Media Creative Europe.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.