Eugeniusz Kwiatkowski. Mąż stanu

Eugeniusz Kwiatkowski. Maz stanu, Polska 2018

Eugeniusz Kwiatkowski był politykiem i działaczem, który poświęcił życie pracy na rzecz rozwoju Polski. W czasach PRL-u wykluczono go z polityki i spraw ważnych dla społeczeństwa. Zmarł w 1974 roku.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Mirosław Bork

Eugeniusz Kwiatkowski. Mąż stanu w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Andrzej Adamczyk Zdjęcia
  • Mirosław Bork Scenariusz
  • Mirosław Bork Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Eugeniusz Kwiatkowski był politykiem i działaczem, który poświęcił życie pracy na rzecz rozwoju Polski. Kwiatkowski urodził się pod koniec XIX wieku niedaleko Zbaraża na Kresach. Był legionistą Piłsudskiego, brał udział w wojnie 1920 roku, działał na rzecz zjednoczenia Polski po zaborach, był ministrem i wicepremierem. Kwiatkowski działał na rzecz rozwoju polskiej gospodarki. Po ataku Niemców na Polskę był internowany w Rumunii. W czasach PRL-u wykluczono go z polityki i spraw ważnych dla społeczeństwa. Zmarł w 1974 roku.

Eugeniusz Kwiatkowski. Chyba nie ma w polskiej historii polityka i działacza gospodarczego z tak wielkimi zasługami dla rozwoju kraju. I mimo że większość słyszała o jego dokonaniach, nie ma drugiej postaci tak zapomnianej. Urodził się pod koniec XIX wieku niedaleko Zbaraża na Kresach, zmarł w 1974 w gierkowskiej Polsce. Był legionistą Piłsudskiego, brał udział w wojnie 1920 roku, scalał Polskę po zaborach, był ministrem i wicepremierem, rozwijał gospodarkę i dbał o polską monetę, przygotowywał do starcia z Niemcami, przeżył upokorzenie internowania w Rumunii, dramat śmierci syna w kampanii wrześniowej, euforię pierwszych lat po II wojnie światowej i klęskę realnego socjalizmu w stalinowskiej wersji. A potem 25 lat milczenia, skazania na polityczny i społeczny niebyt. I na sam koniec chichot historii - tuż przed śmiercią ekipa Gierka próbuje uczynić z niego swego patrona. Zmarł w 1974 roku, o czym komunistycznegazety donosiły w kilku zdaniach na dalszych stronach. Skąd się wziął i na czym polegał fenomen człowieka, którego inicjatywy są do dzisiaj podstawą polskiej gospodarki? Dlaczego tak bezwzględnie wyeliminowano go z życia publicznego, mimo zasług, których nie zdołali zakwestionowaćnawet komuniści? Okres, w którym skupiają się wszystkie napięcia bogatego życia Eugeniusza Kwiatkowskiego, to czas pomiędzy rokiem 1945, kiedy wbrew wszystkim, motywowany chęcią pracy dla ojczyzny, zdecydował się na powrót do Polski, a rokiem 1948, kiedy ostatecznie usunięto go z życia publicznego, zabraniając wyjazdów na Wybrzeżei do ukochanej Gdyni. Ten krótki okres, skupiający w sobie wszystkie polskie dylematy, to podstawowa kanwa narracji.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×