Fabryka mózgu

Brain Factory, Francja 2017

Dokument o pracach nad stworzeniem robota, którego sposób myślenia będzie podobny do ludzkiego. Niektórzy neurolodzy, specjaliści w dziedzinie IT i robotyki próbują stworzyć sztuczny mózg.

  • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Cécile Denjean

Fabryka mózgu w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Cécile Denjean Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument o pracach nad stworzeniem robota, którego sposób myślenia będzie podobny do ludzkiego. Niektórzy neurolodzy, specjaliści w dziedzinie IT i robotyki próbują stworzyć sztuczny mózg. Hiroshi Ishiguro chce, by stworzone przez niego roboty mogły wykonywać różne zajęcia - by były recepcjonistami i gospodarzami programów telewizyjnych. Zainteresowaniem cieszy się projekt konektomu - mapy mózgu. W laboratorium Carnegie Mellon naukowcy pracują nad nowymi sposobami odczytywania myśli.

Film dokumentalny, w którym zobaczymy, jak w laboratoriach trwa praca nad stworzeniem robota - sztucznego człowieka, którego sposób myślenia byłby podobny do ludzkiego. Obecnie niektórzy neurolodzy, specjaliści IT i robotyki próbują stworzyć sztuczny mózg. Informacje przechowywane w ludzkim mózgu usiłują przenieść do maszyny, która by nas zastąpiła. Zaczynamy w Osace, gdzie Hiroshi Ishiguro, fan science fiction i robotyk, chce zmienić los człowieka. Stworzył kopię samego siebie, androida, który będzie żył wiecznie. Jego roboty będą recepcjonistami lub gospodarzami programów telewizyjnych. Marzenie czy koszmar? Czy rzeczywiście możliwe jest zastąpienie mózgu maszyną? Żeby to osiągnąć, trzeba będzie odtworzyć składającą się na mózg sieć niezwykle skomplikowanych połączeń nerwowych, która liczy blisko sto miliardów komórek. Od roku 2010 Narodowy Instytut Zdrowia finansuje projekt konektom, którego celem jest stworzenie mapy mózgów tysiąca dwustu pacjentów. Tysiące naukowców zajmuje się rozszyfrowaniem ludzkiego mózgu. Motywuje ich chęć lepszego zrozumienia i nadzieja na leczenie wielu chorób. Takie prace toczą się na najbardziej prestiżowych uczelniach i w największych grupach badawczych. W Stanach Zjednoczonych projekt konektomu stał się tak modny, że niektórzy naukowcy nie wahają się twierdzić, że my sami jesteśmy swoim konektomem. Wszystkie myśli, wspomnienia, uczucia muszą być zakodowane w miliardach kombinacji połączeń nerwowych. W laboratorium Carnegie Mellon naukowcy pracują nad nowymi sposobami odczytywania myśli. Nauka dowodzi, że sytuacja opisywana przez autorów fantastyki naukowej jest teoretycznie możliwa. Ale pojawienie się sztucznego mózgu to coś zupełnie innego. Mimo to niektórzy neurolodzy są zdania, że któregoś dnia stanie się to faktem. Laboratoria mieszczą się w Japonii w Osace oraz w Stanach, w Seattle, Bostonie i Pittsburghu. Żeby stworzyć sztuczny mózg, musimy najpierw opanować rejestrowanie miliardów połączeń nerwowych, nauczyć się je rozszyfrowywać i przenosić do maszyn, by żyć ponownie w formie cyfrowej. Dziś przeszkody te wydają się nie do pokonania i większość neurologów zachowuje sceptycyzm. Być może nigdy nie poznamy sekretów tego organu, który waży niecałe półtora kilograma. Przeniesienie zawartości mózgu do maszyny jeszcze długo pozostanie w sferze fantastyki. Z jednej strony postęp naukowy przyspieszył badanie mózgu. Z drugiej umożliwił tworzenie robotów podobnych do ludzi. Dziś nikt nie może przewidzieć, dokąd nas to zaprowadzi. Co za 50 lub 100 lat maszyny będą miały w sobie z człowieka, a co ludzie z maszyn? Nie zdając sobie z tego sprawy, wkroczyliśmy w epokę, w której granica między człowiekiem a maszyną powoli się zaciera.

Komentarze

Skomentuj
  • Mateusz Mastej (gość)

    CO MAJĄ MISTRZOSTWA SWIATA W PIŁCE NOZNEJ DO ROBOTÓW PRZYSZŁOSCI

    13.07.2019 15:54

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×