Film partyzancki

Partisan Film, Serbia 2009

Program opowiada o specjalnym gatunku filmowym, stworzonym przez tajną policję partii komunistycznej, w celu gloryfikacji wojny partyzanckiej.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Film partyzancki w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Podczas II wojny światowej na terytorium byłej Jugosławii miał miejsce jeden z najbardziej krwawych konfliktów. Na jego podstawie powstał specjalny gatunek - film partyzancki. Na przestrzeni 40 lat gatunek ten przeszedł poważną transformację, sięgającą daleko poza jego pierwotną rację bytu i stał się jednym z najważniejszych gatunków filmowych w tej części Europy. Trzy filmy partyzanckie dostały nominacje do Oscara. W tych wielkich filmach brali udział wielcy aktorzy tacy jak: Richard Burton, Orson Welles, Franco Nero, i wielu innych.

Podczas II wojny światowej na terytorium byłej Jugosławii miał miejsce jeden z najbardziej krwawych konfliktów. Na jego podstawie powstał specjalny gatunek - film partyzancki. Na przestrzeni 40 lat gatunek ten jednak przeszedł poważną transformację, sięgającą daleko poza jego pierwotną rację bytu i stał się jednym z najważniejszych gatunków filmowych w tej części Europy; trzy filmy partyzanckie dostały nominacje do Oscara, a do ich sfilmowania zniszczono wsie i wysadzono w powietrze mosty. W tych wielkich filmach brali udział wielcy aktorzy tacy jak: Yul Brynner, Richard Burton, Orson Welles, Franco Nero, Irene Papas i wielu innych. Do jednego z nich plakat zaprojektował Pablo Picasso, inny 'Walter broni Sarajewa' zaklasyfikowano jako najczęściej oglądanym filmem wszech czasów. Program opowiada o historii tzw. filmu partyzanckiego, specjalnego gatunku, który partia komunistyczna stworzyła w celu gloryfikacji wojny partyzanckiej.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×