Filmy dokumentalne TVP Info

Nauka czytania, Polska 2018

Po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w Nepalu polscy ratownicy i strażacy wyruszyli z pomocą ofiarom. Dokument pokazuje ich pracę i poświęcenie włożone w ratowanie ludzkiego życia.

  • Czas trwania: 14 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Piotr Kuciński

Filmy dokumentalne TVP Info w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Piotr Kuciński Scenariusz
  • Mirosław Basaj Zdjęcia
  • Piotr Kuciński Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Do Nepalu codziennie przyjeżdżają setki turystów, by beztrosko spędzić czas. W południe 25 kwietnia ziemia zatrzęsła się i zrujnowała życie wielu mieszkańców kraju. Domy, sklepy, świątynie i zabytki uległy zniszczeniu. Było wiele ofiar, tysiące osób zostały uwięzione pod gruzami zawalonych budynków. Już następnego dnia po katastrofie do Nepalu polecieli polscy ratownicy i strażacy. Dokument pokazuje ich pracę i poświęcenie włożone w ratowanie ludzkiego życia.

Czy po zdobyciu Berlina w 1945 roku Polacy zawiesili flagę na Reichstagu, mimo sprzeciwu czerwonoarmistów? Czy na tym tle doszło między nimi do walk? Dlaczego Rosjanie nie chcieli się zgodzić na polskie flagi w Berlinie? Czy chodziło o prestiż, wielką politykę, animozje między narodami, czy zwykłą ludzką rywalizację? Bohaterem filmu jest kpt. Antoni Jabłoński - uczestnik akcji wywieszania flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie 2 maja 1945 roku. W dyskusji udział biorą: prof. Robert Traba z PAN w Berlinie, prof. Zbigniew Wawer i Michał Mackiewicz z Muzeum Wojska Polskiego, dr Maciej Raś z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×