Frans Hals. Migawki z przeszłości

Frans Hals, snaphots from the past, Holandia 2009

Frans Hals był pionierem malarstwa portretowego i najważniejszym malarzem holenderskim złotego wieku. Przenosił wizerunki ludzkie na płótno w sposób nowatorski, który nie przestaje zadziwiać.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Frans Hals. Migawki z przeszłości w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Frans Hals był pionierem nowoczesnego malarstwa portretowego i najważniejszym malarzem holenderskim złotego wieku. Przenosił wizerunki ludzkie na płótno w sposób nowatorski, który wciąż nie przestaje zadziwiać. Pewne elementy i techniki malarstwa portretowego były kiedyś przedmiotem tabu. Ich upowszechnienie stało się w głównej mierze zasługą Fransa Halsa, który w połowie XVII wieku zerwał z wystudiowanymi pozami, ukazując modeli w sposób swobodny i niespętany sztywną konwencją.

Był pionierem nowoczesnego malarstwa portretowego i najważniejszym - obok Rembrandta i Vermeera - malarzem holenderskim złotego wieku. Frans Hals przenosił wizerunki ludzkie na płótno w sposób zupełnie nowatorski, który wciąż nie przestaje zadziwiać. Trudno w to uwierzyć, ale pewne elementy i techniki malarstwa portretowego były kiedyś przedmiotem tabu. Ich upowszechnienie stało się w głównej mierze zasługą Fransa Halsa, który w połowie XVII wieku zerwał z wystudiowanymi pozami, ukazując swych modeli w sposób swobodny i niespętany sztywną konwencją. Brytyjski historyk Jonathan Israel opisuje Halsa jako „wynalazcę portretu spontanicznego i żywego, w którym uchwycona została atmosfera natychmiastowości. Był pierwszym, który przedstawiał migawkowe portrety osobistości swojej epoki”. Dlaczego właśnie barokowemu artyście z holenderskiego Haarlemu przypadła rola innowatora? Film „Frans Hals. Migawki z przeszłości” odpowiada na to pytanie w sposób fascynujący nie tylko dla pasjonatów sztuki.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×