Fritz Bauer. Sam pośród swoich

Fritz Bauer. Tod auf Raten, Niemcy 2016

Niemiecki sędzia i prokurator Fritz Bauer odegrał decydującą rolę w drugim procesie oświęcimskim we Frankfurcie. Uświadomił Niemcom, że działanie na rozkaz Hitlera nie usprawiedliwia okrucieństwa.

 • Czas trwania: 56 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Ilona Ziok

Fritz Bauer. Sam pośród swoich w telewizji

ZwińRozwiń
 • Wtorek 17.04.2018 02:15

  TVP 1

 • Piątek 13.04.2018 23:25

  TVP Historia

 • HIT Dnia

  Poniedziałek 23.01.2017 22:25

  TVP 1

Multimedia

Twórcy

 • Ilona Ziok Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Fritz Bauer był niemieckim sędzią i prokuratorem. Odegrał decydującą rolę w drugim procesie oświęcimskim we Frankfurcie. Zrehabilitował Stauffenberga i innych zamachowców z 20 lipca 1944 r. Doprowadził do procesu oprawców z Auschwitz. Uświadomił Niemcom, że działanie na rozkaz Hitlera nie usprawiedliwia okrucieństwa. 1 lipca 1968 r. został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci był atak serca. Wykluczono zarówno samobójstwo, jak i udział osób trzecich.

Fritz Bauer, niemiecki sędzia i prokurator, który odegrał decydującą rolę w drugim procesie oświęcimskim we Frankfurcie. 1 lipca 1968 został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu we Frankfurcie. Prawdopodobną przyczyną śmierci był atak serca, wykluczono zarówno samobójstwo, jak i udział osób trzecich. Zrehabilitował Stauffenberga i innych zamachowców z 20 lipca 1944 r. Doprowadził do procesu oprawców z Auschwitz. Fritz Bauer uświadomił Niemcom, że działanie na rozkaz Hitlera nie może ich usprawiedliwiać. Dziś jest postacią nieco zapomnianą. Przypomina o nim Ilona Ziok, niemiecka reżyserka rodem z Gliwic. Jej film "Fritz Bauer - śmierć na raty" odbił się głośnym echem na festiwalu filmowym w Berlinie. Najważniejszym osiągnięciem Bauera była przeprowadzona w 1952 roku rehabilitacja Stauffenberga i innych uczestników zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku - uważa Ilona Ziok. Do tej chwili Niemcy pod rządami Hitlera uchodziły wciąż za państwo prawa. Bauer jako pierwszy miał odwagę powiedzieć głośno, że tamte Niemcy działały bezprawnie, były potworem. Wtedy, 7 lat po wojnie, nikt poza nim tak tam nie mówił.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.