Fruwające kolory

Flying Colours, Norwegia 2007

Ptaki należą do najpiękniejszych zwierząt na Ziemi. Autorzy filmu odpowiedzą na pytanie, jak powstało wielobarwne i ozdobne upierzenie, w czym tkwi sekret piękna ptaków.

  • Czas trwania: 35 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Fruwające kolory w telewizji

ZwińRozwiń
  • Sobota 01.05.2010 12:25

    TVP 1

  • Niedziela 28.03.2010 11:20

    TVP 1

Opis programu

ZwińRozwiń

Ptaki należą do najpiękniejszych zwierząt na Ziemi. Autorzy filmu odpowiedzą na pytanie, jak powstało wielobarwne i ozdobne upierzenie, w czym tkwi sekret piękna ptaków. Między upierzeniem niektórych gatunków a zamieszkanym przez nie środowiskiem często dostrzec można niezwykłą równowagę. Pliszka żółta łagodnie wtapia się w krajobraz pełen wrzosów i omszonych brzóz. Pstre upierzenie szczygła zlewa się z odcieniami brązu na skraju łąk. Upierzenie zięby zwyczajnej, mieszanka rdzawo-szarych odcieni, to kolory drzew, wśród których żyją te ptaki.

Ptaki należą do najpiękniejszych zwierząt na naszej planecie. Barwy i regularne wzory na upierzeniu, symetryczne formy, kształtne plamki. Wszystko to w eleganckim, wyrafinowanym zestawieniu tworzy prawdziwe dzieła sztuki. Jak to możliwe, że bez udziału artystów projektantów, w wyniku ewolucji, powstało tak wielobarwne i ozdobne upierzenie? W czym tkwi sekret piękna ptaków? Między upierzeniem niektórych gatunków a zamieszkanym przez nie środowiskiem często dostrzec można niezwykłą równowagę. Pliszka żółta łagodnie wtapia się w krajobraz pełen wrzosów i brzóz omszonych. Pstre upierzenie szczygła zlewa się z odcieniami brązu na skraju łąk. Upierzenie zięby zwyczajnej, mieszanka delikatnych rdzawo - szarych odcieni to kolory drzew, wśród których żyją te ptaki. Z kolei górniczka trudno dostrzec na tle skał i rumowisk. Autorzy dokumentu przedstawiają całe mnóstwo kolorowych stworzeń: cyraneczki, perkozy dwuczube, birginiaki, turkany, kaczki edredony, rudziki, kormorany, nury, czaple. Wśród ptaków to zwykle samice mają barwniejsze upierzenie.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×