Funny Games U.S.

Funny Games U.S., USA/Francja/Wielka Brytania 2007

Anna, jej mąż i 10-letni syn udają się na urlop do domu nad jeziorem. Niespodziewanie pojawia się tam młody człowiek. Niebawem młodzieniec i jego towarzysz odkrywają swoje zamiary.

 • Czas trwania: 115 minut, Gatunek: Thriller
 • Reżyseria: Michael Haneke

Funny Games U.S. w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Naomi Watts jako Ann Farber
 • Tim Roth jako George Farber
 • Michael Pitt jako Paul
 • Brady Corbet jako Peter
 • Devon Gearhart jako Georgie Farber
 • Boyd Gaines jako Fred Thompson
 • Siobhan Fallon jako Betsy Thompson

Twórcy

 • Michael Haneke Scenariusz
 • Michael Haneke Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Anna, jej mąż George i dziesięcioletni syn Georgie udają się na krótki urlop do domu nad jeziorem. Niespodziewanie pojawia się tam Peter, młody, z pozoru sympatyczny człowiek. Jest uprzejmy, w jego zachowaniu nie ma niczego niepokojącego. Niebawem młodzieniec i jego towarzysz Paul odkrywają swoje zamiary. Przybysze okazują się psychopatami, którzy terroryzują rodzinę. Znęcają się psychicznie i fizycznie nad ofiarami.

Anna (Naomi Watts), jej mąż George (Tim Roth) i dziesięcioletni syn Georgie (Devon Gearhart) udają się na krótki urlop w ustronną okolicę nad jeziorem. Zamieszkują w urokliwym domku. Niespodziewanie pojawia się tam Peter (Brady Corbet), młody, z pozoru sympatyczny człowiek. Jest uprzejmy, a w jego zachowaniu nic niepokojącego. Kiedy więc on i jego kompan Paul (Michael Pitt) odkrywają prawdziwe intencje, jest już za późno. Nieoczekiwani przybysze okazują się niebezpiecznymi psychopatami, którzy dla sadystycznej przyjemności terroryzują rodzinę. Wyrachowani i wyzuci ze współczucia przez długie godziny znęcają się psychicznie i fizycznie nad ofiarami. Michael Haneke, laureat Złotej Palmy w Cannes w 2009 roku za "Białą wstążkę", znany jako kontrowersyjny moralista, słynący z brutalnego zderzania widza z rzeczywistością opowiada historię o bestialsko torturowanej rodzinie nie po raz pierwszy. "Funny Games U.S." jest bowiem zrealizowanym w USA remake'iem filmu, którym austriacki reżyser wstrząsnął widownią w 1997. Film był jego najbardziej szokującym, ale i najczęściej komentowanym dziełem, choć nie wszystkich przekonało uzasadnienie autora, że krwawe sceny mają stanowić przyczynek do refleksji nad powszechną obecnością przemocy w mediach i rozrywce. Dziesięć lat po premierze reżyser stanął przed możliwością zrealizowania nowej wersji "Funny Games", nie zdecydował się jednak na żadne zmiany w scenariuszu. Co więcej, zadbał, aby nawet dom, stanowiący miejsce akcji odpowiadał proporcjom planu zdjęciowego pierwowzoru. Jest to w zasadzie identyczny film, bo nie tylko akcja i postaci zostały dokładnie powtórzone, ale także ujęcia, a nawet ustawienia kamery. Znalazłszy się ponownie w ogniu krytyki, Haneke raz jeszcze uzasadniał, że pozbawione upiększenia, przemilczeń i niedomówień zobrazowanie przemocy pozwala widzowi uświadomić sobie jego własny do niej stosunek. "Funny Games U.S." miało w założeniu porażać surową siłą wyrazu i ten zamiar udało się zrealizować.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×