Futbol po birmańsku

Mystic Ball, Kanada/USA 2006

Chinlone jest grą zespołową, w której nie ma przegranych. Na boisku jest jeden zespół, a celem gry jest osiągnięcie piękna poprzez kunsztowne odbijanie piłki.

  • Czas trwania: 90 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Greg Hamilton

Futbol po birmańsku w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Greg Hamilton Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Chinlone, tradycyjny sport birmański, jest kombinacją sportów walki i tańca, w którym kopie się małą piłką zrobioną z rattanu. W tej dyscyplinie nie ma zawodów, nie ma przeciwników, zwycięzców ani pokonanych, liczą się wrażenia z samej gry. Zawodowi tancerze potrafią odbić piłkę na 200 różnych sposobów. Taki arsenał zagrań pozwala im wydobyć z pozornie prostej czynności artystyczne piękno. Estetyka idzie w parze z rozwojem duchowym, buddyjska Birma traktuje chinlone jak rodzaj modlitwy.

Greg Hamilton postanowił poświęcić się sportowi, którego nie uprawia się nigdzie poza Birmą. Realizacji jego marzenia o zostaniu zawodnikiem piłki Chinlone poświęcony jest ten niezwykły film. Chinlone to coś więcej niż sport. Zawodnicy kopiący małą piłkę zrobioną z palmowej łodygi wykonują ruchy przypominające ewolucje mistrzów sztuk walki i wytrawnych baletmistrzów. Jednocześnie uprawiają sport, taniec i medytują. Nie ma drużyn, nie ma zawodów, brak też zwycięzców i pokonanych. W Chinlone liczą się raczej wrażenia wyniesione z samej gry. Reżyser Greg Hamilton tak bardzo uległ fascynacji „piłką trzcinową” (bo to oznacza Chinlone w języku birmańskim), że wyprawił się do jej kolebki. W rządzonej przez wojskową juntę Birmie nakręcił film o swojej geograficznej i duchowej wędrówce w poszukiwaniu absolutu. Absolutu o kształcie piłki.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×