Gdańsk 1939

Gdańsk 1939, Polska 2019

Film dokumentalny o wydarzeniach 1939 roku w Gdańsku oraz ich genezie nawiązującej do utworzenia Wolnego Miasta Gdańska i jego nazyfikacji w latach 30.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Grzegorz Karbowski

Gdańsk 1939 w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Grzegorz Karbowski Scenariusz
  • Grzegorz Karbowski Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Film dokumentalny o wydarzeniach 1939 roku w Gdańsku oraz ich genezie nawiązującej do utworzenia Wolnego Miasta Gdańska i jego nazyfikacji w latach 30. Do przedstawianych zagadnień należą losy polskiej i żydowskiej ludności miasta, a także bohaterska obrona Westerplatte i gmachu Poczty Polskiej. W filmie wykorzystano materiały archiwalne nieznane szerszej publiczności. Dopełniają je fragmenty notacji filmowych. Warstwę merytoryczną uzupełniają komentarze historyków.

Film dokumentalny o wydarzeniach 1939 roku w Gdańsku oraz ich genezie, nawiązującej między innymi do utworzenia Wolnego Miasta Gdańska i jego nazyfikacji w latach 30. Do przedstawianych przez dokument zagadnień należą tragicznelosy polskiej i żydowskiej ludności tego miasta, a także bohaterska obrona Westerplatte czy gdańskiego gmachu Poczty Polskiej. W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne, w tym również te dotąd nieznane szerszej publiczności. Dopełniają je fragmenty notacji filmowych ze świadkami historii, zrealizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Warstwę merytoryczną uzupełniają komentarze historyków oraz badaczy historii Gdańska XX wieku.

Komentarze

Skomentuj
  • rojo760602@gmail.com (gość)

    Powrót do kat 30tych poprzedniego wieku. Coś mi to przypomina🧐. Teraz mamy to samo…

    10.01.2022 23:38

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×