Gdańsk 1939

Gdańsk 1939, Polska 2019

Film dokumentalny o wydarzeniach 1939 roku w Gdańsku oraz ich genezie nawiązującej do utworzenia Wolnego Miasta Gdańska i jego nazyfikacji w latach 30.

 • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Grzegorz Karbowski

Gdańsk 1939 w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Grzegorz Karbowski Scenariusz
 • Grzegorz Karbowski Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Film dokumentalny o wydarzeniach 1939 roku w Gdańsku oraz ich genezie nawiązującej do utworzenia Wolnego Miasta Gdańska i jego nazyfikacji w latach 30. Do przedstawianych zagadnień należą losy polskiej i żydowskiej ludności miasta, a także bohaterska obrona Westerplatte i gmachu Poczty Polskiej. W filmie wykorzystano materiały archiwalne nieznane szerszej publiczności. Dopełniają je fragmenty notacji filmowych. Warstwę merytoryczną uzupełniają komentarze historyków.

Film dokumentalny o wydarzeniach 1939 roku w Gdańsku oraz ich genezie, nawiązującej między innymi do utworzenia Wolnego Miasta Gdańska i jego nazyfikacji w latach 30. Do przedstawianych przez dokument zagadnień należą tragicznelosy polskiej i żydowskiej ludności tego miasta, a także bohaterska obrona Westerplatte czy gdańskiego gmachu Poczty Polskiej. W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne, w tym również te dotąd nieznane szerszej publiczności. Dopełniają je fragmenty notacji filmowych ze świadkami historii, zrealizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Warstwę merytoryczną uzupełniają komentarze historyków oraz badaczy historii Gdańska XX wieku.

Komentarze

Skomentuj
 • [email protected] (gość)

  Powrót do kat 30tych poprzedniego wieku. Coś mi to przypomina🧐. Teraz mamy to samo…

  10.01.2022 23:38

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×