Gdynia

Polska 2006

Gdynia, obecnie licząca ponad 250 tys. mieszkańców aglomeracja, to ważny ośrodek gospodarki morskiej i jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w kraju.

  • Czas trwania: 35 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Gdynia w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Gdynia, obecnie licząca ponad 250 tys. mieszkańców aglomeracja, to ważny ośrodek gospodarki morskiej i jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w kraju. Przed 80 laty kaszubska osada rybacka miała zaledwie sześć tysięcy mieszkańców i była położona na niewielkim obszarze. Wszechstronny rozwój, jaki w ciągu jednego pokolenia stał się udziałem Gdyni, jest w nowożytnych dziejach Polski bezprecedensowym przykładem sukcesu, na który złożyły się trzy składniki: konieczność dziejowa, koniunktura międzynarodowa i wysiłek ludzki.

Gdynia zyskała wiele przydomków:; miasto z morza i marzeń;,; polskie okno na świat;,; mała Ameryka;. Dziś - licząca ponad 250 tysięcy mieszkańców aglomeracja - to ważny ośrodek gospodarki morskiej i jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w kraju. Przed 80 laty kaszubska osada rybacka miała zaledwie sześć tysięcy mieszkańców i była położona na niewielkim obszarze. Wszechstronny rozwój, jaki w ciągu zaledwie jednego pokolenia stał się udziałem Gdyni, jest w nowożytnych dziejach Polski bezprecedensowym przykładem sukcesu, na który złożyły się trzy składniki: konieczność dziejowa, koniunktura międzynarodowa i wysiłek ludzki. Sukcesu, któremu - ku pamięci i dla inspiracji - warto przyjrzeć się z bliska. 10 lutego 2006 r. przypada 80. rocznica nadania praw miejskich Gdyni.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×