Gdzie zabawki tamtych lat

Polska 2007

Film opowiada o zabawach i zabawkach dwóch braci - Tadeusza i Stanisława Różewiczów, poety i reżysera. Osobista impresja przenosi widza w czasy, gdy zabawki były robione ze znalezionych rzeczy.

 • Czas trwania: 40 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Stanisław Różewicz

Gdzie zabawki tamtych lat w telewizji

ZwińRozwiń
 • Środa 25.06.2014 06:20

  TVP 2

 • Środa 06.11.2013 03:55

  TVP 2

 • Piątek 09.11.2012 14:10

  TVP 2

Twórcy

 • Stanisław Różewicz Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Film jest podróżą w czasy dzieciństwa. Opowiada o zabawach i zabawkach dwóch braci - Tadeusza i Stanisława Różewiczów, poety i reżysera. To osobista impresja, kolaż, dokument fabularyzowany, który przenosi widza w czasy, gdy zabawki były robione ze znalezionych rzeczy, takich jak np. kawałek papieru, korki lub fajerka.

Ostatni film Stanisława Różewicza (1924 - 2008), wielokrotnie nagradzanego za swoją twórczość scenarzysty, reżysera filmowego i teatralnego. Autobiograficzną opowieść krótkometrażową nakręcił niespełna rok przed śmiercią. To sentymentalna i bardzo osobista podróż w czasie, powrót reżysera do beztroskich dziecięcych lat, do tamtych chłopięcych zabaw i zabawek. W jego czarno - białych wspomnieniach pojawia się starszy zaledwie o trzy lata brat Tadeusz Różewicz, przyszły wielki poeta, dramaturg, prozaik. To z nim mały Stanisław spędzał najwięcej czasu na zabawach, bracia mieli swoje zabawki, które trzeba było samemu stworzyć, wynaleźć, wymyślić, zrobić coś z niczego. Wówczas zabawką było dosłownie wszystko: korki i kapsle od butelek, imitujące ołowiane wojsko, o którym zawsze marzyli, a także kasztany i żołędzie, z których robili ludziki i zwierzęta. I własne dłonie, za pomocą których rzucali przeróżne cienie na ścianie. Sporo uciechy dawało im organizowanie wyścigów przy użyciu fajerek i pogrzebaczy. Okazuje się, że do ulubionych zajęć dzieciaków także w ich czasach należały zabawy na trzepaku. Braci zafascynował również cyrk, a po wyjeździe cyrkowej trupy z ich miasteczka, z wielkim zapałem zbierali ilustracje i fotografie zwierząt. Potem robili wycinanki, tworząc swoistą prywatną menażerię. Obydwaj uwielbiali też kino, najchętniej oglądali westerny z Tomem Miksem i komedie z Charlie Chaplinem, choć częściej musiał im wystarczyć ołówek i dwie kartki papieru, by samemu stworzyć namiastkę filmu animowanego. Minęło 75 lat. Zmieniły się zabawy małych chłopców. Przebojem wdarł się gwałtowny rozwój techniki. Dziś królują komputery, zabawki mechaniczne i roboty. Przyprawiające o zwrót głowy kolorowe zdjęcia pokazują salony gier, a w nich rozgorączkowanych chłopców siedzących przed automatami i zapamiętale przyciskających różne guziki, by wywołać na ekranie widowiskowe wybuchy, potężne eksplozje, wzniecić pożary bądź potraktować wyimaginowanego nieprzyjaciela serią wystrzałów. Film dokumentalny, Polska 2007 Scenariusz i reżyseria: Stanisław Różewicz Zdjęcia: Zbigniew Wichłacz

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×