George Harrison

George Harrison: Living in the Material World, USA 2011

Portret George'a Harrisona - gitarzysty najsłynniejszego rockandrollowego kwartetu wszech czasów. W filmie o życiu wybitnego artysty pojawiają się materiały archiwalne i wywiady z przyjaciółmi.

 • Czas trwania: 90 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Martin Scorsese

George Harrison w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Martin Kenzie Zdjęcia
 • Martin Scorsese Autor
 • Martin Scorsese Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

George Harrison był członkiem najsłynniejszego rockandrollowego kwartetu wszech czasów. Wraz z Paulem McCartneyem, Johnem Lennonem i Ringo Starrem tworzył zespół The Beatles. W filmie o życiu wybitnego artysty pojawiają się materiały archiwalne i wywiady z przyjaciółmi muzyka. Po śmierci gitarzysty w 2001 r. wdowa po nim, Olivia, nie chciała udostępnić rodzinnego archiwum. Dopiero Scorsese otrzymał dostęp do materiałów.

"George Harrison: Living in the Material World" to dwuczęściowy dokument w reżyserii Martina Scorsese o wybitnym gitarzyście, kompozytorze i multiinstrumentaliście George'u Harrisonie. Tytuł filmu nawiązuje do jego czwartej solowej płyty Living in the Material World wydanej w 1973 roku. Jednak Scorsese swoją opowieść zaczyna dużo wcześniej wychodząc z założenia, że nie można opowiedzieć historii Harrisona nie wspominając o Beatlesach. Reżyser, aby uniknąć powielania schematu narracji o najsłynniejszym zespole w historii rocka, pokazuje jego historię z perspektywy cichego Beatlesa. Jest to tylko wprowadzenie, które pozwala kompleksowo przedstawić tę niezwykłą postać. Doświadczenia zdobyte podczas pracy z Paulem McCartneyem, Johnem Lennonem i Ringo Starrem, ich wspólne podróże, eksperymenty z narkotykami miały duży wpływ na artystę i wyznaczyły kierunek jego kariery solowej. Rozmówcy reżysera szczerze opowiadają o słabościach Harrisona, jego kobietach i przygodach z narkotykami. Eric Clapton skomentował swój romans z pierwszą żoną artysty, Pattie Boyd. Ringo Starr płakał wspominając ostatnią rozmowę z muzykiem. Druga żona Harrisona, Olivia Trinidad Arias, wróciła w rozmowie do trudnych relacji małżeńskich. Dzięki ogromnej liczbie materiałów archiwalnych (listy do rodziców, zdjęcia z czasów szkolnych), wywiadów z bliskimi, rodziną i przyjaciółmi Martinowi Scorsese udało się stworzyć niezwykle intymny portret muzyka.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 7.3 Głosów: 12

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×