Globalny korniszon

The Pickle Business, 0

Wszystkie pikle zjadane w Europie przejechały więcej niż 7 tysięcy kilometrów, zanim wylądowały na talerzach. Dokument odkrywa kulisy hodowli i handlu marynowanymi warzywami.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Olivier Sarazin

Globalny korniszon w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Olivier Sarazin Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Wszystkie pikle zjadane w Europie przejechały więcej niż 7 tysięcy kilometrów, zanim wylądowały na talerzach. Warzywa używane do produkcji marynowanych pikli, czyli ogórki, dynia, marchew, cebula i zielone pomidory, hodowane są masowo w Indiach. Tam jest najtańsza siła robocza i regulacje urzędów są mniej restrykcyjne niż w Europie. Francuscy rolnicy starają się walczyć z międzynarodowymi koncernami, jednak nie mają większych szans w tym starciu. Dokument odkrywa kulisy hodowli i handlu marynowanymi warzywami.

Czy wiecie, że wszystkie pikle zjadane w Europie przejechały więcej niż 7 tysięcy kilometrów, zanim wylądowały na talerzach? Film dokumentalny Oliviera Sarazina odkrywa kulisy hodowli i handlu marynowanymi warzywami. Warzywa używane do produkcji marynowanych pikli, czyli ogórki, dynia, marchew, cebula i zielone pomidory, hodowane są masowo w Indiach. Tam jest najtańsza siła robocza i regulacje urzędów są mniej restrykcyjne niż w Europie. Francuscy rolnicy starają się walczyć z międzynarodowymi koncernami, jednak nie mają większych szans w tym starciu.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×