Głos Dunaju

Voice of the Danube, Niemcy 2016

Dunaj to druga pod względem wielkości rzeka w Europie. Jej źródło znajduje się w Schwarzwaldzie. W Dunaju żyje ponad 180 gatunków ryb. Nad rzeką gniazduje ponad 300 gatunków ptaków.

  • Czas trwania: 44 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Głos Dunaju w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Dunaj to druga pod względem wielkości rzeka w Europie. Jej źródło znajduje się w Schwarzwaldzie. Dunaj płynie z zachodu na wschód, przepływając między innymi przez Wyżynę Bawarską w Niemczech, Kotlinę Panońską na Węgrzech i Wołoszczyznę w Rumunii. Wody i brzegi Dunaju tworzą sprzyjające warunki do życia dla wielu gatunków ptaków, ssaków, gadów, płazów i roślin. W Dunaju żyje ponad 180 gatunków ryb. Nad rzeką gniazduje ponad 300 gatunków ptaków.

Film dokumentalny o Dunaju - drugiej co do wielkości rzece Europy. Jej źródło znajduje się w Górach Schwarzwald. Dalej płynie z zachodu na wschód przez wiele krain europejskich, z których największe to: Wyżyna Bawarska w Niemczech, Kotlina Panońska na Węgrzech i Wołoszczyzna w Rumunii. Jej dorzecze pokrywa duże rejony Europy Środkowej i Południowo - Wschodniej. Używana do transportu, produkcji energii, jest także środowiskiem naturalnym dla wielu ptaków, ssaków, gadów, płazów i roślin. Ogółem nad Dunajem gniazduje ponad 300 gatunków ptaków. Dunaj jest jedną z najważniejszych europejskich dróg wędrówek ptaków. Przyległe obszary stanowią często ważne miejsca zimowania, gniazdowania i wylęgu. W Dunaju żyje ponad 180 gatunków ryb. Ta rzeka to też śmiercionośny żywioł, który potrafi niszczyć. W Niemczech znajduje się ponad 70 km tej rzeki nietkniętej przez człowieka i przemysł, pozostawionej w swej naturalnej postaci. Nazywana jest bawarską Amazonką. To właśnie na tym odcinku wodnego szlaku rozkwita bujnie życie i dziki świat przyrody. W tym filmie poznamy bliżej ten ekosystem. Dunaj jest znany ze swoich szaleństw, ale to nie przeszkadza dzikim zwierzętom. 2/3 gatunków ptaków żyjących w Bawarii ma swe lęgowiska wzdłuż brzegów Dunaju. Dawniej lasy łęgowe rosły wzdłuż wszystkich rzek na terenie Niemiec. Nigdzie indziej w Europie Środkowej nie ma takiej różnorodności roślin i zwierząt, jak na naturalnych obszarach zalewowych, które przypominają dżunglę. Ponieważ na rzece nie ma zapór regulujących przepływ wody, jej poziom zależy od pory roku. Różnice mogą wynosić nawet 5 m. Takie powodzie jak ta mogą zniszczyć całe osady. Obszary zalewowe zatrzymują duże ilości wody, bez której nie mogłyby istnieć. Na szczęście mają pomocników, dzięki którym woda przepływa tam, gdzie jest potrzebna. Bobry odgrywają bardzo ważną rolę. Mimo że czasem podkopują tamy, pełną ważną funkcję w ochronie terenów nizinnych przed powodziami. Przez ponad 30 lat Dunaj był przedmiotem badań, które kosztowały 30 milionów euro. Raport naukowy został opublikowany. Ale czegoś wciąż brakowało - głosu samej rzeki.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×