Gonitwa z bykami w Pampelunie

Bull Runners of Pamplona, Hiszpania/Wielka Brytania 2011

Każdego roku przez osiem lipcowych dni na ulice Pampeluny wybiega stado rozjuszonych byków. Do hiszpańskiego miasta przybywają tysiące śmiałków, by wziąć udział w ucieczce przed zwierzętami.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Aubrey Powell

Gonitwa z bykami w Pampelunie w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Aubrey Powell Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Każdego roku przez osiem lipcowych dni na ulice Pampeluny wybiega stado rozjuszonych byków. Do hiszpańskiego miasta przybywają tysiące śmiałków, by wziąć udział w ucieczce przed zwierzętami. Stawką w zabawie jest zdrowie i życie. Reżyser zaczął dokumentować gonitwy w 2008 r. Z wielu perspektyw sfilmował Encierro, jak nazywa się gonitwę, której tradycja sięga schyłku XIV w. Autor przedstawia sceny pościgu zwierząt za śmiałkami, chaos, panikę, protesty obrońców praw zwierząt, tragedie i strach tych, których w ułamku sekundy opuściła brawura.

  • Jak nóż przez kiełbasę - tak Conor Canton opisał cios zadany mu rogami przez rozwścieczonego byka. Każdego roku tysiące podobnych mu śmiałków przybywają do hiszpańskiej Pampeluny, by wziąć udział w najbardziej ekstremalnej gonitwie świata. Jej cel to ucieczka przed stadem byków, stawką jest zdrowie lub nawet życie. Co roku przez osiem lipcowych dni na ulice Pampeluny wybiega stado rozjuszonych byków. Każdy z nich waży po siedemset kilogramów. Stukot kopyt o miejski bruk to sygnał do ucieczki dla tłumu poszukiwaczy mocnych wrażeń. Weteran gonitw Julien Medina uczestniczy w świątecznych obchodach od czterdziestu lat. W tym czasie został poważnie poturbowany, ale go to nie zraża. - Nie jestem jeszcze gotów, by tylko obserwować to wszystko z balkonu - przekonuje Medina. Encierro, jak nazywa się gonitwę, ma w Pampelunie tradycję sięgającą schyłku XIV wieku. Opisana przez Ernesta Hemingwaya w powieści „Słońce też wschodzi”, od 1910 roku pochłonęła piętnaście ofiar śmiertelnych, a z setek uczyniła kaleki. Ale to właśnie ryzyko jest magnesem przyciągającym kolejnych uczestników, którzy co roku stawiają się w hiszpańskim mieście, by zafundować sobie jedyny taki zastrzyk adrenaliny. Reżyser Aubrey Powell zaczął dokumentować Encierro w 2008 roku. Dokument „Gonitwa z bykami w Pampelunie” to spojrzenie z wielu perspektyw na fenomen gonitwy: dramatyczne sceny pościgu ważących 700 kg bestii za śmiałkami, uliczny chaos, odbierająca rozum panika, protesty obrońców praw zwierząt i ludzkie tragedie. O tym ostatnim opowiedzieć może choćby osiemnastoletni Australijczyk Nicholas Ward, dla którego wakacje w Hiszpanii zakończyły się złamaniem kręgosłupa. Filmowcom udało się także nakręcić zdjęcia ukazujące strach ludzi, których w ciągu ułamku sekundy opuszcza cała brawura.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×