Gruzińska świeca dla Boga

Polska 2007

Opowieść o powstawaniu katedry Trójcy Świętej, górującej nad Tbilisi. Autorzy przedstawiają kontekst duchowy, który skłonił głowę gruzińskiego prawosławia do podjęcia decyzji o budowie świątyni.

  • Czas trwania: 10 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Gruzińska świeca dla Boga w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Opowieść o powstawaniu górującej nad Tbilisi katedry Trójcy Świętej, dzieła życia obecnego Patriarchy-katolikosa gruzińskiej Cerkwi. Autorzy przedstawiają kontekst duchowy, który skłonił głowę gruzińskiego prawosławia do podjęcia decyzji o postawieniu nowej świecy Bogu. Eliasz II, który obchodził 30-lecie intronizacji na tron patriarszy, jest postacią charyzmatyczną - jedynym powszechnie uznawanym przywódcą narodu, wybitnym teologiem i ikonografem. Przyszło mu przewodzić gruzińskim chrześcijanom w przełomowej epoce.

Opowieść o powstawaniu górującej nad Tbilisi ogromnej katedry Trójcy Świętej, dzieła życia obecnego Patriarchy-Katolikosa Gruzji, Eliasza II. Ale nie będzie to jedynie historia samej budowli, choć jest ona zaiste imponująca ? ukażemy także ów kontekst duchowy, który skłonił głowę gruzińskiego prawosławia do podjęcia decyzji o ?postawieniu nowej świecy Bogu?. Eliasz II, który właśnie obchodził 30-lecie intronizacji na tron patriarszy, jest postacią charyzmatyczną - jedynym powszechnie uznawanym przywódcą narodu, wybitnym teologiem i ikonografem. Przyszło mu przywodzić gruzińskim chrześcijanom w iście przełomowej epoce, gdy po rozpadzie ZSRR i krwawych ofiarach w początku lat 90. Gruzja ponownie wybiła się na niepodległość, a gruziński starożytny Kościół prawosławny odzyskał autokefalię. Głęboka refleksja teologiczna i iście prorocze widzenie losów narodu w ciężkich chwilach utrwalania niezależności znalazły uzewnętrznienie właśnie w decyzji o wzniesieniu nowej cerkwi i ogłoszeniu niedawno w homilii potrzeby przywrócenia w Gruzji monarchii. Te wszystkie motywy ukazuje film, prezentując materialną i duchową stronę zbudowania świątyni Trójcy Świętej w Tbilisi.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×