Gry wojenne

Gry wojenne, Polska 2008

Historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, uważanego przez historyków za najważniejszego szpiega w historii zimnej wojny. On sam twierdził, że był zwykłym żołnierzem.

 • Czas trwania: 112 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Dariusz Jabłoński

Gry wojenne w telewizji

ZwińRozwiń
 • HIT Dnia

  Wtorek 13.12.2016 23:50

  TVP 1

 • Wtorek 13.12.2016 02:10

  TVP 1

Multimedia

Twórcy

 • Dariusz Jabłoński Reżyseria
 • Tomasz Michałowski Zdjęcia
 • Milena Fiedler Montaż
 • Bartosz Pietras Montaż
 • Michał Lorenc Muzyka
 • Dariusz Jabłoński Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, uważanego przez historyków za najważniejszego szpiega w historii zimnej wojny. On sam twierdził, że był zwykłym żołnierzem, który spełnił obowiązek, a to, co zrobił, zrobił z miłości do ojczyzny. Ówczesna sytuacja polityczna i wojskowa jest przedstawiona w konwencji gier komputerowych, a historię prywatnego życia Kuklińskiego opowiada jego żona Hanna. Dokumenty i zdjęcia dotyczące prywatnej sfery życia pułkownika zostały odtworzone z wykorzystaniem nowoczesnych technik audiowizualnych.

"Gry wojenne" to historia Ryszarda Kuklińskiego (1930 - 2004 r.), człowieka uważanego przez historyków za najważniejszego szpiega w historii zimnej wojny, który twierdzi, że był zwykłym żołnierzem i po prostu spełnił swój żołnierski obowiązek, a to, co zrobił, zrobił z miłości do swojej ojczyzny. Reżyser Dariusz Jabłoński wioząc z USA prochy płk. Kuklińskiego na uroczystości żałobne, szuka odpowiedzi na pytanie, jak i kiedy zaczęła się współpraca pułkownika sztabu generalnego LWP z CIA. Wszystko prawdopodobnie zaczyna się w 1972 roku, kiedy grupa oficerów sztabu generalnego LWP pod kierownictwem Kuklińskiego wyrusza na jachcie Legia w rejs do portów zachodniej Europy, w celu rozpoznania zachodniego teatru działań wojennych. Powodem misji miało być zagrożenie, jakie stanowił dla Polski ewentualny konflikt militarny dwóch bloków. Wypowiedzi na ten temat udzielają dowódcy LWP z gen. Jaruzelskim na czele oraz odnalezieni w Moskwie dowódcy Układu Warszawskiego, a także agenci CIA, którzy jako pierwsi spotkali Kuklińskiego i otrzymywali przysłane przez niego dokumenty do analizy. Przedstawiona przez tych ostatnich świadków wersja wydarzeń może być potwierdzona jedynie przez list z propozycją współpracy, który podobno wysłał Kukliński do ambasady amerykańskiej w Bonn. Ówczesna sytuacja polityczna i wojskowa jest przedstawiona w konwencji gier komputerowych, a historię prywatnego życia Kuklińskiego opowiada poruszająco jego żona Hanna. Dokumenty i zdjęcia dotyczące prywatnej sfery życia pułkownika zostały odtworzone z wykorzystaniem nowoczesnych technik audiowizualnych.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×