"Hair" - Niech zaświeci słońce

Hair. Let The Sunshine In, USA/Francja 2007

Dokument przedstawia kulisy powstania jednego z najsłynniejszych musicali wszech czasów. Twórcy "Hair" opowiadają o pracy nad musicalem i o tym, jak rodziła się jego legenda.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

"Hair" - Niech zaświeci słońce w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument przedstawia kulisy powstania jednego z najsłynniejszych musicali wszech czasów. Sceniczna wersja "Hair" ukazuje wyidealizowany obraz życia kontrkultury hippisowskiej, w której królują beztroska, niechęć do przemocy, równość i przyjaźń. Piosenki musicalu były bardzo popularne, a on sam przyczynił się do zwiększenia zainteresowania ruchem hippisowskim w wielu krajach. W filmie wystąpią twórcy "Hair" i wszyscy, którzy byli związani z tym przedsięwzięciem. Bohaterowie opowiadają o pracy nad musicalem i o tym, jak rodziła się jego legenda.

Keith Carradine miał prawie dwadzieścia lat, gdy po raz pierwszy zagrał Claude'a w legendarnym musicalu "Hair" na Broadwayu. Dziś pragnie wskrzesić opowiedzianą w nim historię i przygotowuje współczesną realizację spektaklu. Inicjatywa Carradine'a stanowi okazję do powstania dokumentu, który doskonale przedstawienia kulisy powstania jednego z najsłynniejszych musicali wszech czasów. Sceniczna wersja "Hair" przedstawia wyidealizowany obraz życia dzieci-kwiatów, w którym króluje beztroska, niechęć do przemocy, równość i przyjaźń. Piosenki musicalu były bardzo popularne, a on sam przyczynił się do zwiększenia zainteresowania ruchem hippisowskim w wielu krajach. W dokumencie poznajemy twórców "Hair" i wszystkich, którzy byli związani z tym niezwykłym przedsięwzięciem. Bohaterowie opowiadają o swojej pracy nad musicalem i o tym, jak rodziła się jego legenda. Śledzimy też drogę jego europejskiej kariery oraz późniejsze, często tragiczne, losy jego twórców. W filmie pojawia się także Miloš Forman, który zaraz po tym, jak ujrzał "Hair" na deskach teatru, postanowił, że przeniesie tę historię na duży ekran. Bo rzeczywiście, musical nikogo nie pozostawiał wówczas obojętnym. Miloš Forman prezentuje jednak nieco inne spojrzenie na zagadnienia kontrkultury hippisowskiej. Udało mu się połączyć w formie musicalu rzeczywiste problemy amerykańskiej młodzieży z przełomu lat 60. i 70., jak protesty przeciw wojnie w Wietnamie, czy rewolucja obyczajowa, z ciepłą ironią typową dla "czeskiego realizmu" w kinematografii i literaturze. Głośna premiera "Hair" miała miejsce 17 października 1967 roku na deskach broadway'owskiego Public Theatre. Już wtedy stało się jasne, że ten rockowy spektakl o mocno awangardowym rodowodzie na długo zagości w pamięci widzów. I stanie się nie tylko manifestem pacyfistycznych poglądów, ale również wyrazicielem ducha tych burzliwych czasów. Musical stworzony przez James'a Rado i Gerome'a Ragni'ego szokował i obrażał, a jednocześnie zachwycał, inspirował i dawał nadzieję.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×