Hakerzy dla wolności

Hackers for Freedom, Francja 2018

W zglobalizowanym świecie wszystko podlega cyfryzacji i komputeryzacji. Autorzy dokumentu przedstawiają działalność ludzi walczących o bezpieczeństwo i wolność w sieci.

 • Czas trwania: 56 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Hakerzy dla wolności w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W zglobalizowanym świecie wszystko podlega cyfryzacji i komputeryzacji. Dokument, stylizowany na dziennik podróży, przedstawia dziennikarskie śledztwo przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, Francji i Indiach. Autorzy pokazują, jak rozwijają się nowoczesne aplikacje w różnych dziedzinach, m.in. medycynie, rolnictwie, logistyce, ekologii. Przedstawiają działalność ludzi walczących o bezpieczeństwo i wolność w sieci. Istnieją cztery swobody, z których użytkownicy programów powinni móc zawsze korzystać.

Film dokumentalny o rewolucji technologicznej i kreatorach cyfrowego świata oraz wolności w tym świecie. W zglobalizowanym świecie wszystko podlega cyfryzacji i komputeryzacji. Niedostępne dla większości z nas programy narzucają nam swoją logikę. Zostały stworzone, by uprościć nasze stosunki ze światem. Ich twórcy wychodzą z założenia, że im mniej wiemy, tymwierniejszymi będziemy klientami. Maszyny rolnicze, rozruszniki serca, urządzenia w przemyśle i życiu codziennym, już wszędzie trafiamy na komputery i programy, które nimi sterują. Film jest skonstruowany jak dziennik podróży, w którym spotykamy programistów. To również pewnego rodzaju dziennikarskie śledztwo, które toczyło się w USA, Francji i Indii. Film opowiada też o tym, jak rozwijają się różne nowoczesne aplikacje w takich dziedzinach jak medycyna, rolnictwo, logistyka, ekologia. Poznamy również działaczy i przemysłowców, którzy walczą o bezpieczeństwo i wolność w sieci. Wolne oprogramowanie respektuje wolność użytkownika. Istnieją cztery zasadnicze swobody, z których użytkownicy programów powinni móc zawsze korzystać. Swoboda zero jest swobodą wykorzystywania programu w dowolny sposób. Swoboda jeden jest swobodą badania kodu źródłowego programu i modyfikowania go, by robił to, co chcemy. Swoboda druga jest swobodą rozpowszechniania kopii innym ludziom. Trzecia swoboda umożliwia rozpowszechnianienaszej zmodyfikowanej wersji innym ludziom. Tylko oprogramowanie posiadające te cztery swobody można uznać za wolne. To znaczy, że system społecznego dzielenia się tym programem jest etyczny i szanuje wolność użytkowników. Jeśli brakujejednej z tych swobód, program jest własnościowy. Taki program izoluje użytkowników. Pozostawia ich bezbronnych i bez pomocy. Daje właścicielowi władzę nad nimi. To niesprawiedliwość. Jeśli pragniemy wolności, nie powinniśmy korzystać z programów własnościowych. Chcemy dać wszystkim użytkownikom komputerów swobodę korzystania z nich, jak chcą. Czyli żeby ich aktywność informatyczna pozostała całkowicie pod ich kontrolą. Co za tym idzie, programy własnościowe powinny przestać istnieć. Wszyscy ludzie są ważni. Niezależnie od wieku przyłączcie się do naszej walki. Jeśli chcecie mieć więcej swobody w życiu waszym i innych, choćby w użytkowaniu technologii cyfrowych, przyszedł moment, by walczyć o tę wolność.

Komentarze

Skomentuj
 • Hakier (gość)

  Masy są nieświadome, to zawsze fakt, ale żądania wolnościowców są zbyt dalekie do spełnienia. No bo w JAKIM celu korporacje mają zrzec się zysków, pomysłów i patentów, by oddać je ogółowi, w imię jakiejś wydumanej idei?! Przecież to nie ma biznesowego sensu, a wiadomo co rządzi ludzkim światem. I czym mają później jeździć, pływać lub latać prezesi globalnych marek?! WSZYSCY JESTEŚMY PRODUKTAMI!

  04.12.2019 22:41
 • Hakier (gość)

  Masy są nieświadome, to zawsze fakt, ale żądania wolnościowców są zbyt dalekie do spełnienia. No bo w celu korporacje mają zrzec się zysków, pomysłów i patentów, by oddać je ogółowi w imię jakiejś wydumanej idei. Przecież to nie ma biznesowego sensu, a wiadomo co rządzi ludzkim światem. I czym mają później jeździć, pływać lub latać prezesi globalnych marek?! WSZYSCY JESTEŚMY PRODUKTAMI!

  04.12.2019 22:40

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×