Halifax _ historia bombowca

Halifax At War: The Story of A Bomber, Wielka Brytania 2005

Ze względu na usterki w projekcie bombowiec Handley Page Halifax był przez brytyjskich pilotów uważany za mało wartościową maszynę. Dokument opowiada o dziejach bombowca, przybliżając jego losy.

  • Czas trwania: 75 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Halifax _ historia bombowca w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Ze względu na usterki w projekcie bombowiec Handley Page Halifax był przez brytyjskich pilotów uważany za mało wartościową maszynę. W czasie II wojny światowej celowo wyposażono więc w nie lotników kanadyjskich, którzy jednak potrafili z rzekomo wadliwych samolotów zrobić wzorowy użytek. Na Halifaxach Kanadyjczycy odbyli ponad 28 tysięcy rajdów nad niemieckie cele. Dokument opowiada o dziejach bombowca, przybliżając jego losy. W filmie wykorzystano fragmenty rozmów z konserwatorami, którzy sprawili, że samolot otrzymał szansę na drugie życie.

Ze względu na usterki w projekcie bombowiec Handley Page Halifax był przez brytyjskich pilotów uważany za mało wartościową maszynę. W czasie II wojny światowej celowo wyposażono więc w nie lotników kanadyjskich, ci jednak potrafili z rzekomo wadliwych samolotów zrobić wzorowy użytek. Na Halifaxach Kanadyjczycy odbyli ponad 28 tysięcy rajdów nad niemieckie cele. Tylko trzy z ponad sześciu tysięcy wyprodukowanych Halifaxów zachowały się do naszych czasów, z czego dwa wyłowiono z norweskich jezior. Jeden z nich, zestrzelony u schyłku wojny, spadł do jeziora Mjosa i przez kolejne pół wieku spoczywał na głębokości 225 metrów. Lodowata woda zakonserwowała maszynę, dzięki czemu bez szwanku wydobytą ją w 1995 roku, poddano gruntownemu odnowieniu i przekazano muzeum w Trenton w Kanadzie. Dokument opowiada o dziejach bombowca, przybliżając losy wyłowionego Halifaxa. W filmie wykorzystano wiele materiałów archiwalnych, fragmenty rozmów z byłymi pilotami oraz konserwatorami, którzy sprawili, że samolot otrzymał szansę na drugie życie.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×