Hatikvah

Hatikvah, USA 1970

"Hatikvah" po hebrajsku znaczy nadzieja. Tak grupę muzyczną nazwali młodzi Żydzi ze statku, zmierzającego z Polski do Danii po wypadkach marcowych 1968 roku. Ich repertuar był ściśle żydowski.

  • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Hatikvah w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

"Hatikvah" po hebrajsku znaczy nadzieja. Tak grupę muzyczną nazwali młodzi Żydzi ze statku, zmierzającego z Polski do Danii po wypadkach marcowych 1968 roku. Ich repertuar był ściśle żydowski. Reżyser pytał, co dla nich znaczy być Żydem. Odpowiedzi były różne. Od dylematów, czy bardziej czują się Polakami czy Żydami, aż do stwierdzeń, że nigdy nie byli w synagodze, by się pomodlić, a w ich domach nie były kultywowane tradycje hebrajskie. Młodzi wygnańcy nie utożsamiają narodu polskiego z polityką rządu. Chcą wrócić do Polski.

"Hatikvah" po hebrajsku znaczy nadzieja. Tak swoją grupę muzyczną nazwali młodzi Żydzi ze statku, zmierzającego z Polski do Danii po wypadkach marcowych 1968 roku. Ich repertuar był ściśle żydowski. Reżyser Marian Marzyński pytał, co dla nich znaczy być Żydem. Odpowiedzi były różne. Od dylematów, czy bardziej czują się Polakami czy Żydami, aż do stwierdzeń, że nigdy nie byli w synagodze, by się pomodlić, a w ich domach nie były kultywowane tradycje hebrajskie. Młodzi wygnańcy nie utożsamiają narodu polskiego z polityką rządu. Chcą wrócić do Polski, niezależnie od tego, czy wyjazd do Danii traktują jako wygnanie czy egzotyczną wycieczkę do bogatej Europy Zachodniej. Mówią, że mogą żyć wszędzie, choć boją się, czy za kilka lat nie będą musieli uciekać z Danii z powodu prześladowań. Na pewno nie marzą o powrocie do Izraela.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×