Historia jednej fotografii

Historia jednej fotografii, Polska

Film o oszczepniczce i zdobywczyni brązowego medalu na XI Igrzyskach Olimpijskich. Maria Kwaśniewska uratowała życie wielu więźniom niemieckiego nazistowskiego obozu przejściowego Dulag 121 Pruszków.

  • Czas trwania: 31 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Wojciech Królikowski

Historia jednej fotografii w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Wojciech Królikowski Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Film opowiada o Marii Kwaśniewskiej, oszczepniczce i zdobywczyni brązowego medalu na XI Igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku w Berlinie. W dokumencie należne miejsce znajdzie zarówno wątek dotyczący osiągnięć sportowych, jak i opowieść o dramatycznych losy i przeżyciach wojennych bohaterki.

Film opowiada o polskiej bohaterce narodowej, Marii Kwaśniewskiej, oszczepniczce, brązowej medalistce olimpijskiej w rzucie oszczepem na XI Igrzyskach Olimpijskich, w 1936 roku w Berlinie. W filmie należne miejsce znajdzie zarówno wątek dotyczący osiągnięć sportowych jak i opowieść o dramatycznych losy i przeżyciach wojennych bohaterki. Dzięki swojej postawie, odwadze i zaangażowaniu oraz osiągnięciom sportowym Maria Kwaśniewska uratowała życie wielu osób. Pomogła ponad stu więźniom niemieckiego, nazistowskiego obozu przejściowego Dulag 121 Pruszków. Stąd, więźniowie: powstańcy warszawscy i wysiedleni mieszkańcy Warszawy, trafiali na roboty przymusowe w głąb Rzeszy lub do obozów koncentracyjnych. Skuteczną pomocą w ratowaniu więźniów okazały się zarówno osiągnięcia sportowe, w tym przede wszystkim zdobyty brązowy medal olimpijski, jak i posiadana przez Marię Kwaśniewską okolicznościowa fotografia, na której uwieczniono ją przyjmującą gratulacje od Adolfa Hitlera. Bohaterka filmu została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2005, dwukrotnie otrzymała Order Olimpijski Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a ponadto medal Kalos Kagathos, przyznawany wybitnym sportowcom za działalność pozasportową.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×