Historia piłki nożnej

The History of Football, Niemcy 2008

Autorom opowieści o historii futbolu udało się zebrać imponującą liczbę informacji z dziejów tego sportu. Starają się oni także odpowiedzieć na pytanie, który naród jest najbardziej piłkarski.

 • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Historia piłki nożnej w telewizji

ZwińRozwiń
 • Piątek 28.12.2012 14:15

  TVP 2

 • Poniedziałek 02.07.2012 04:05

  TVP3

 • Poniedziałek 02.07.2012 00:30

  TVP3

 • Sobota 23.06.2012 04:00

  TVP3

 • Piątek 22.06.2012 23:30

  TVP3

 • Niedziela 10.06.2012 10:05

  TVP 2

 • Sobota 27.03.2010 16:30

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Opowieść o historii futbolu. Autorom udało się zebrać imponującą liczbę informacji i faktów z dziejów piłkarskiego sportu. Narrację okraszono rekonstrukcjami, które przybliżą widzom zasady gry w piłkę wśród Azteków i w starożytnych Chinach. Nie zabrakło eksperymentów naukowych, mających wskazać, co decyduje o sile przyciągania futbolu. Autorzy filmu, śledząc losy licznych drużyn narodowych odnoszących triumfy w różnych czasach, starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, który z narodów zasługuje na miano najbardziej piłkarskiego.

"Piłka jest okrągła, a bramki są dwie" - mawiał niegdyś Kazimierz Górski, polski trener wszech czasów. Zbliżone zdanie na temat istoty piłkarstwa wyraził pisarz, Bertold Brecht. Jego zdaniem futbol wyróżnia wspólna dla każdej wielkiej sztuki cecha: prostota. Mimo to niezwykła magia sportu przyciąga na stadiony i przed telewizory rzesze widzów. Oglądający piłkarskie zmagania widzowie z uwagą śledzą wydarzenia na boisku, emocjonują się nimi. Dopingują bohaterów, mocno przeżywając każdą porażkę. Potrafią być bezwzględni dla przeciwników ulubionej drużyny. Emocje rozbudzone przez sytuację na zielonej murawie nierzadko przenoszą na ulice miast. Piłka nożna pozostaje jednym z fenomenów, którego zrozumienie jest prawdziwym wyzwaniem dla badacza. Autorzy filmu dokumentalnego postawili przed sobą ambitne zadanie. Śledząc losy licznych drużyn narodowych, odnoszących triumfy w różnych czasach, starają się znaleźć odpowiedź na pytanie: który z narodów zasługuje na miano najbardziej piłkarskiego? W którym kraju rodzą się najlepsi piłkarze, któremu państwu sport zawdzięcza najwięcej? Czy to Brazylia, zdobywca 5 złotych medali na Mistrzostwach Świata? Czy może Urugwaj, utytułowany zwycięzca większości międzynarodowych zawodów? Być może palma pierwszeństwa należy się ojczyźnie futbolu, za jaką wielu uważa Anglię? Ale swoje racje mieliby także zwolennicy Włoch czy Niemiec. Dokumentaliści idą w swych rozważaniach jeszcze dalej. Zastanawiają się, czy współczesne gwiazdy, takie jak na przykład Ronaldinho, miałyby rację bytu w czasach Fritza Waltera, Pelego czy Franza Beckenbauera i odwrotnie. Film w reżyserii Marka Brassego to fascynująca opowieść o historii futbolu. Autorom udało się zebrać imponującą liczbę informacji i faktów z dziejów piłkarskiego sportu. Narrację okraszono rekonstrukcjami, mającymi dać widzowi pojęcie, na czym polegała gra w piłkę wśród Azteków i w starożytnych Chinach. Nie zabrakło też eksperymentów naukowych, mających wskazać, co decyduje o niezwykłej sile przyciągania toczącej się piłki, sile, której ulegają nie tylko ludzie.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×